Nowoczesne lampy wiszące do salonu i kuchnii

2019-05-31
Nowoczesne lampy wiszące do salonu i kuchnii

Oświetlenie pełni niezwykle istotną rolę w każdej aranżacji wnętrz. Z jednej strony poprawia funkcjonalność pomieszczeń i korzystnie wpływa na komfort ich użytkowników. Z drugiej – jest źródłem nieograniczonych możliwości w tworzeniu nastroju, optycznym kształtowaniu przestrzeni czy też wydobywaniu niuansów wystroju i architektury pomieszczenia. Możliwości te rozszerza jeszcze bogactwo wzorów i stylów lamp.

Nowoczesność i styl

Wybór lampy do kuchni, salonu czy do jadalni to jeden z elementów procesu wyposażania wnętrz. Chociaż większość osób traktuje ten detal jako dodatek, do jego stylu, formy i wielkości zazwyczaj przykładają one dużą wagę. Szerokie możliwości stwarza też propozycja producentów oświetlenia, którzy projektują i tworzą nie tylko tradycyjne modele. Po latach korzystania ze stosunkowo skromnej i niewyszukanej oferty obecnie nie trzeba już decydować wyłącznie o kolorze klosza czy liczbie żarówek. Pojawiły się kolekcje, które wzornictwem nawiązują do różnych stylów, od rustykalnego, skandynawskiego czy prowansalskiego, po glamour i industrialny. Ten ostatni cieszy się obecnie dużym powodzeniem. Jest to efektem urządzania mieszkań typu loft w dawnych budynkach fabrycznych, których klimat sprzyja takim aranżacjom. Do wysokich pomieszczeń o ceglanych ścianach i z belkowaniem sufitu idealnie pasują metalowe meble i surowe dodatki.

lampa industrialna


W ofercie lamp wiszących można też znaleźć ciekawe rozwiązania, do których zalicza się model ALURO LAMALI A166. Surowy i prosty design lampy stanowi nawiązanie do industrialnych klimatów. Jednocześnie jest przykładem nowoczesnego produktu w atrakcyjnej cenie. Pomimo zastosowania techniki postarzania, dzięki której lampa stwarza wrażenie mocno wyeksploatowanej, każdy jej detal jest wykonany z nowych, trwałych materiałów. Podobne połączenie charakteryzuje inne modele w stylu vintage, rustykalnym czy lampy wiszące do loftów w klimacie industrialnym.

Nowoczesność i styl to cechy, które tworzą wyjątkowy duet w dziedzinie oświetlenia. Poza ciekawym wzornictwem obejmują one również nowe materiały. Przykładem ich wykorzystania jest lampa wisząca Luminato, wykonana z laminatu w intensywnym kolorze. Charakterystyczny klosz w formie połowy kuli zawieszony na ściąganej lince stanowi przypomnienie oświetlenia kuchennego stołu, które było tak popularne w drugiej połowie ubiegłego wieku. Obecnie, w nowoczesnej wersji, są to idealne lampy wiszące do jadalni czy kuchni.

Lampy wiszące do kuchni

Od kilkudziesięciu lat profesjonalni architekci i projektanci amatorzy korzystają z nieograniczonych możliwości przywracania klimatu wnętrz z różnych epok i kultur. Na drugi plan schodzą monotonne aranżacje z tradycyjnymi regałami, wersalkami i żyrandolem nad stołem w salonie. W poszukiwaniu nowych wymiarów piękna do wnętrz powracają klimaty rustykalne, industrialne, kolonialne, glamour i wiele innych. Stylowe aranżacje nie są jedynie przywilejem salonów, ale stanowią też inspirację podczas urządzania kuchni.

Szczególnie ciekawym i pasującym do tego wnętrza jest styl rustykalny. Pomaga on odtwarzać nastrój znany z tradycyjnych domów rodzinnych, które zapewniały schronienie wielu pokoleniom. Lampy wiszące do kuchni w stylu rustykalnym wyróżniają się prostotą oraz przemyślanym połączeniem surowych materiałów. Taki stylowy mariaż szkła i metalu prezentuje lampa London Loft, która formą i kompozycją nawiązuje też do natury industrializmu.Zobacz lampę Lampa London Loft!

W modelu projektant zawarł surowość kształtów, których ciekawym urozmaiceniem jest żarówka w stylu vintage. Emitowane przez nią światło tworzy przyjemny, ciepły klimat, który idealnie nawiązuje do klimatu kuchni z czasów dzieciństwa. Surowość formy i połączenie szkła z metalem można też odnaleźć w modelu Industrial Chic. Dzięki dodatkowi stylowej żarówki glamour, nazywanej też żarówką Edisona lampa zapewnia oświetlenie pomieszczenia w promieniu 360 stopni. Dlatego jest doskonałym rozwiązaniem zarówno o kuchni o sporych rozmiarach, jak i do jadalni.

lampa żarówka edisona

Zobacz lampę Industrial Chic!


Lampy wiszące do salonu

O ile w oświetleniu kuchni liczy się przede wszystkim jej funkcjonalność, salon stwarza znacznie więcej możliwości żonglowania światłem. Dzięki temu za pomocą odpowiednio dobranych lamp można w nim tworzyć różne strefy – do relaksu, czytania, oglądania telewizji czy też wspólnych zajęć domowników. Lampy wiszące do salonu są sercem aranżacji wnętrza. To one decydują o tym, jakie elementy wystroju będą podkreślone i jaki zapanuje w nim nastrój.

Rozmaitość wzorów, jakie oferują producenci pozwala dopasować odpowiedni model do stylu wnętrza. W salonie sprawdzą się zarówno lampy vintage wyposażone w żarówki glamour, jak i model London Loft czy Industial Chic. To jednak nie wyczerpuje wszystkich możliwości. Obok powrotów do stylizacji z przeszłości do wnętrz wkraczają też znacznie bardziej nowoczesne, a nawet futurystyczne aranżacje.

Pasujące do nich lampy do salonu czy do jadalni formą nawiązują do kosmosu, planet, podróży międzygwiezdnych lub też są inspirowane abstrakcją. Takim nowoczesnym wzorem jest lampa wisząca Vinyl. Wyróżnia ją przede wszystkim minimalizm, wyrażony zarówno prostymi bryłami punktów świetlnych, jak i kolorystyką czy ogólnym zarysem kompozycji. Trudno w niej znaleźć bogactwo szczegółów czy przyciągające uwagę, nietypowe rozwiązania. Prostota jest tu jednak zaletą. Stanowi bowiem doskonałe uzupełnienie każdej nowoczesnej aranżacji, dyskretnie oświetlając i wypełniając przestrzeń bez niepotrzebnej dominacji. W prostocie kryje się też elegancja, której nie powinno zabraknąć w nowoczesnym salonie.

pixel