Nowoczesne lustra
Czy można wyobrazić sobie mieszkanie bez lustra? Nasza potrzeba nieustannego potwierdzania swojej własnej atrakcyjności jest coraz silniejsza – wydaje się, że gdyby nie ona, nie udałoby się nas przekonać do robienia selfie. Rzut oka w lustro w łazience, w szybę wystawową, w samochodowe lusterko na czerwonym świetle… – tak, wszystko gra. Nie powinniśmy być więc zdumieni faktem, że lustra należą do najlepiej sprzedających się dodatków do mieszkań. Tradycyjne i nowoczesne, małe i duże, w klasycznych kształtach i ramach albo asymetryczne i ram pozbawione. Byle dało się rzucić okiem. W zależności od aranżacji wnętrza wybieramy zwierciadła podkreślające ich indywidualny charakter. Wciąż dobrze sprzedają się lustra w ramie – ciężkie, masywne, idealnie pasujące do mieszkań pełnych starych mebli, bibelotów i szydełkowych serwet. Ale przecież, powiecie, w takich mieszkaniach wiszą już zapewne jakieś piekielnie drogie lustra po przodkach; lustra, których sama rama warta jest więcej, niż można sobie wyobrazić. Tak – w takich wiszą. Ale jeśli chcemy nasze nowe mieszkanie wystylizować na międzywojenny kamieniczny szyk, bez zakupu lustra w ramie się nie obejdzie.
Lustra klasyczna a lustra industrialne
Rozdźwięk między lustrami klasycznymi a lustrami industrialnymi jest bardzo widoczny. Pierwsze to najczęściej symetryczne wielokąty, koła lub owale obudowane ramą z ciemnego drewna. Zawieszone w centralnym punkcie ściany, niejednokrotnie nad pięknie rzeźbioną komodą, sprawiają, że wnętrze wygląda bardzo poważnie. Czy wiecie, że za takimi lustrami często ukrywają się domowe sejfy? Dlatego właśnie specjaliści od ochrony mówią, że jeśli naprawdę chcemy coś ukryć przed włamywaczem, musimy poszukać mniej oczywistego miejsca na nasze skarby – w mieszkaniu pełnym antyków i dzieł sztuki, złodziej jak po sznurku idzie zawsze w stronę lustra. Może więc zmylić go kontrapunktowym dla klasycznego wnętrza lustrem industrialnym, za którym nie ukrywa się nic? Takie nowoczesne lustro, często składające się z wielu maleńkich szlifowanych płytek, bardziej przypomina awangardową płaskorzeźbę niż element wystroju wnętrza, w którym co dnia sprawdzamy czy równo zrobiłyśmy kreskę na górną powieką.
Zalety lustra w małym wnętrzu
Bez względu na to, jaka motywacja przyświeca wam przy zakupie lustra, warto wiedzieć, że im mniejsze mieszkanie, tym większe zalety lustrzanych tafli. Lustro optycznie powiększa pomieszczenie. Zawieszone na ścianie za kanapą, poziome lustro daje złudzenie głębi salonu, zaś pionowe – wydłużenia go. W sypiali zawiesić warto lustro naprzeciwko okna. Będzie wtedy odbijało światło i pokój wyda się bardziej nasłoneczniony. Jeśli natomiast zdecydujemy się na szafę z lustrzanymi drzwiami, uzyskamy efekt „drugiego pokoju” – multiplikacji małej przestrzeni. Lustra na ścianach w wąskim i długim przedpokoju zniwelują klaustrofobiczne wrażenie. Małe wnętrze zawsze zyskuje, kiedy powiesimy w nim lustro. Często decydujemy się na lustrzane dekoracje, które nie służą wcale do przeglądania się w nich, a jedynie wykorzystują niezwykłe właściwości odbijających światło tafli.
Dekoracje lustrzane
Lustrzane dekoracje, choćby takie jakie znajdziemy w naszym sklepie, zachęcają do aranżacyjnych eksperymentów. Kryształowe szlifowane płytki układają się w najrozmaitsze formy: od okrągłych, przypominających zlepione krople rosy; przez asymetryczne o wyglądzie zlepionych przypadkowo kawałków rozbitego zwierciadła; po prostokątne moduły ułożone na kształt harmonijki. Lustrzane dekoracje ścienne są doskonałą alternatywą dla obrazów, grafik czy naklejek ściennych. Ich niecodzienne kształty sprawią, że na pewno będą przyciągać wzrok i ciekawić bardziej, niż tradycyjne elementy ozdobne.
Jak dbać o lustro?
Aby lustro albo jakakolwiek ozdoba lustrzana jak najdłużej nie matowiały i nie traciły blasku, należy:
- myć je miękką ściereczką nie zostawiającą kłaczków (mikrofaza, tetra)
- dokładnie wycierać wodę, parę wodną gromadzącą się na brzegach/po obwodzie lustra – od tego zaczyna się korozja
- unikać agresywnych środków czyszczących, wystarczy zwykły detergent, np. odrobina płynu do mycia naczyń, żeby odtłuścić powierzchnię (ślady palców)
- ślady kosmetyków zmywać detergentem i alkoholem
- unikać ostrych gąbek, drapaków, środków czyszczących zawierających drobinki ścierne.
Pęknięte lustro można skleić, lekko zmatowiałemu przywrócić blask, jednak raz uszkodzone, na zawsze pozostanie felerne. Dlatego jeśli uda nam się kupić wyjątkowo atrakcyjne lustro czy ozdobę lustrzaną, dbajmy o nie najdelikatniej jak się da. Lustro zarysowane, silnie zmatowione przestaje zdobić i nadaje się tylko do wyrzucenia.
Lustra i lustrzane ozdoby to doskonały pomysł na aranżację wnętrza pełnego świetlnych refleksów i nieoczywistych optycznych złudzeń. Obok luster ściennych i tych w drzwiach, pamiętajmy też o lustrach, które montować można na suficie, stawiać na podłodze czy na toaletce a także o płytkach lustrzanych, które mogą zastąpić część zwykłych łazienkowych płytek ściennych. I oczywiście zawsze bierzmy pod uwagę możliwość podświetlenia lustra. Światła nigdy dość.