Pomysły na oświetlenie tarasu i ogrodu — stwórz nastrojowe i przytulne przestrzenie na zewnątrz

2023-05-14
Pomysły na oświetlenie tarasu i ogrodu — stwórz nastrojowe i przytulne przestrzenie na zewnątrz

Zbliża się lato, a wraz z nim możliwość spędzania większej ilości czasu na dworze. Wraz ze wzrostem temperatur taras lub ogród staje się przedłużeniem naszego domu, na który przenosimy większość aktywności, spędzanych dotąd w czterech ścianach. Dobrze zagospodarowany taras pozwala nam na swobodną zabawę z dziećmi, relaks czy nawet pracę, które nie muszą się kończyć wraz z zachodem słońca. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu możemy cieszyć się długimi, romantycznymi wieczorami na świeżym powietrzu przez co najmniej kilka miesięcy. Jak za pomocą odpowiedniego oświetlenia stworzyć nastrojową i przytulną przestrzeń na tarasie lub ogrodzie? Sprawdź nasze inspiracje!

Kinkiety, świece, lampiony — jakie źródło światła wybrać?

Projektując oświetlenie zewnętrzne warto wziąć pod uwagę dwa czynniki — funkcjonalność oraz atrakcyjność. Montując źródło światła powinniśmy pamiętać o tym, że ma nam ono ułatwiać codzienne aktywności na dworze, a co za tym idzie dostarczać światło wszędzie tam, gdzie jest ono niezbędne. Kluczowym punktem z pewnością będzie taras, na którym rozkładamy wygodne fotele oraz stoliki, miejsca do zabawy dla dzieci czy przestrzeń obok wejścia do domu. Oświetlenie tych miejsc będzie także bezpośrednio przekładać się na bezpieczeństwo domowników. Do oświetlenia miejsca wokół wejścia do domu, możemy zastosować kinkiety umieszczone bezpośrednio w ścianie domu. Funkcjonalne kinkiety z możliwością regulowania kątu padania światła, pozwalają na stworzenie efektownej kurtyny świetlnej, sterowanej zarówno z pozycji ogrodu, jak i domu. Kinkiety oprócz tego, że zapewniają solidne i jasne oświetlenie, są też niezwykle modnym dodatkiem. Wśród szerokiego asortymentu kinkietów w sklepie internetowym Altavola z pewnością znajdziemy propozycje, które przypadną nam do gustu. Wśród najmodniejszych modeli tego roku możemy wyróżnić te inspirowane stylem vintage i loftowym, czyli imitujące lampy wyjęte wprost ze starej fabryki lat 60.

Ogród pełen świateł

Aby oświetlić pozostałą część ogrodu, powinniśmy zdecydować się na bezprzewodowe źródła światła, których dodatkową zaletą będzie mobilność. Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych rozwiązań należą lampiony, które wprowadzają do ogrodu romantyczny klimat, pozwalając na wieczorny wypoczynek w komfortowych warunkach. Lampiony możemy umieszczać na dowolnym, ale stabilnym podłożu, a także przenosić je w miejsca, które aktualnie potrzebują więcej doświetlenia. Lampiony są niezwykle funkcjonalnym wyborem — wybierając modele na długich nóżkach możemy utworzyć oświetlenie wokół tarasu czy ścieżki, a te o nietypowych kształtach mogą posłużyć do stworzenia niesamowitych instalacji, zarówno w formie stojącej, jak i wiszącej. A jak doświetlić stół na tarasie? Świetnym wyborem na ciepłe wieczory będą aromatyczne, duże świece, które oprócz delikatnego światła zapewnią także piękny, relaksujący zapach. Dodatkowo wiele świec dostępnych na rynku posiada olejki o właściwościach odstraszających komary, co sprawi, że wieczory na tarasie już nigdy nie muszą kończyć się zbyt wcześnie.

pixel