4 najlepsze sposoby na zaoszczędzenie prądu

2022-11-09
4 najlepsze sposoby na zaoszczędzenie prądu

Wysokie rachunki za prąd odczuć można zwłaszcza zimą. Istnieje jednak patent na to, by znacznie obniżyć koszty — szybkie, ale skuteczne sposoby na zaoszczędzenie prądu. Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Na początek zacznij od małych, ale widocznych zmian, które przyniosą oczekiwane rezultaty.

Sposób 1 - Skuteczne zaoszczędzenie prądu dzięki wymianie starych sprzętów AGD

Jeśli masz wrażenie, że Twoja zmywarka lub lodówka pobierają zbyt dużo energii i pracują bardzo ciężko to wiedz, że czas na zmianę. Jak ocenić czy dany sprzęt jest prądożerny? Przede wszystkim za sprawą jego mocy. Im wyższą ma moc (podawaną w watach) tym urządzenie zużywa podczas użytkowania bardzo dużo energii. Warto zwrócić swoją uwagę też na wiek danego sprzętu i jego zużycie czy zniszczenie — tego typu urządzenia AGD będą zużywały znacznie więcej energii na co dzień.

Sposób 2 - proste, codzienne nawyki

Jeśli chcemy skutecznie oszczędzać prąd w naszych domach musimy wprowadzić do codziennej rutyny nawyki, które skutecznie nam to umożliwią. Tyczy się to przede wszystkim kuchni. Podczas gotowania na płycie indukcyjnej używaj pokrywek na garnki i patelnie — dzięki temu potrawa lub woda szybciej się nagrzeje i zagotuje nie tracąc przy tym takiej ilości prądu, którą stracilibyśmy gotując bez pokrywek, nawet 2 razy dłużej. Nie wkładaj również ciepłego pożywienia do lodówki — podnosi ono temperaturę wewnątrz chłodziarki, przez co pracuje ona znacznie intensywniej, dopóki nie doprowadzi wnętrza do wcześniejszej temperatury, a co za tym idzie — tracimy większe ilości prądu, bo lodówka pracuje ciężej i zwiększa ona pobór swojej mocy. Ponadto staraj się uruchamiać zmywarkę dopiero wtedy, gdy będzie ona zapełniona. Dzięki temu oszczędzisz nie tylko prąd, ale i wodę. I najważniejszy nawyk — przede wszystkim nie włączaj grzejników podczas wietrzenia pokoju — wówczas ogrzewanie pomieszczenia zupełnie nie ma sensu, bo całe ciepło ucieka na zewnątrz.

Sposób 3 - zdecyduj się na ledowe oświetlenie

Ledowe, energooszczędne żarówki to podstawa, jeśli zależy nam na skutecznym oszczędzaniu prądu na co dzień. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Przede wszystkim dlatego, że zużywają one nawet do 90% mniej energii niż zwykłe i nieco przestarzałe już żarówki. Warto również nadmienić, że żarówki LED ponadprzeciętnie oszczędzają energię dzięki temu, że (w porównaniu do zwykłych żarówek) wcale się nie nagrzewają. Chęć skutecznego oszczędzania prądu to również świetny powód, aby wymienić oświetlenie w swoim salonie lub sypialni na lampy z w pełni zintegrowanym modułem LED. Jest to doskonała opcja, jeśli zależy Ci na realnym oszczędzaniu prądu w Twoim domu. Nie czekaj, zaopatrz się w nie już dziś i zacznij realnie oszczędzać prąd i (co za tym idzie) pieniądze. Ogromny wybór doskonałej jakości żarówek ledowych i lamp posiadających zintegrowany moduł LED znajdziesz na stronie sklepu Altavola Design.

Sposób 4 - wykorzystaj dobro natury w pełni!

Czy jest lepsze światło od dziennego? Odpowiedź jest krótka — nie ma. Podczas dnia korzystaj ze światła dziennego w pełni i ogranicz niepotrzebne świecenie lamp, gdy jest jasno. Nie od dziś wiadomo, że najlepiej uczy się i pracuje właśnie przy świetle dziennym. Wykorzystaj również promienie słoneczne, które wpadając do Twojego domu ogrzeją nieco wnętrze i podniosą temperaturę w pomieszczeniu.

pixel