Czy urządzenie przedpokoju ma znacznie?
Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, jakie zobaczymy po wejściu do domu lub mieszkania. Stanowi on wizytówkę gospodarzy, a także zapowiedź tego, co będą mogli zobaczyć wewnątrz. Od jego urządzenia i aranżacji zależy odbiór naszych czterech kątów przez gości. Przedpokój to również niedoceniona przestrzeń, w ramach której można stworzyć miejsce na sprzęty do sprzątania, odzież wierzchnią oraz rzeczy potrzebne przy wyjściu na zewnątrz.
Wizytówka domu i mieszkania
To jak zaaranżowany jest przedpokój, wpływać będzie na odbiór naszego domu lub mieszkania przez potencjalnych gości. Dlatego powinno być to miejsce jak najbardziej schludne, a jednocześnie swoją aranżacją musi nawiązywać do reszty pomieszczeń. Najlepiej, jeżeli pozbawimy przedpokój niepotrzebnych koszy, wieszaków na widoku oraz półek, na których zalegają klucze, czapki oraz kurtki. Wszystkie te rzeczy możemy schować do pojemnej szafy z przesuwanymi drzwiami, które nie zajmują miejsca po otwarciu. Aby wzmocnić efekt „czystości” warto pomalować przedpokój w jasne barwy i doświetlić go światłem punktowym. Dobrym pomysłem będzie również użycie dużego lustra, które wizualnie powiększy powierzchnię pomieszczenia. Ważne jest również utrzymywanie przedpokoju w czystości – częste trzepanie dywaników i wycieraczek, przecieranie luster oraz utrzymywanie przyjemnego zapachu w szafie.
Przedpokój jako schowek
Przedpokój może stanowić kapitalny schowek na przedmioty potrzebne sezonowo (np. kurtki, szaliki, czapki), przybory do sprzątania (wiadra, odkurzacze, mopy), a także okrycie wierzchnie mieszkańców. Aby to zrobić, wystarczy zaopatrzyć się w pojemną szafę z licznymi szufladami oraz półkami. Można również połączyć przedpokój z garderobą, dzięki czemu zyskamy ogromną przestrzeń, którą przekształcimy w schowek. Ważne jednak, aby jasno wydzielić miejsce, w którym zostaną przyjęci goście. W tym celu warto umieścić w przedpokoju miejsca do siedzenia i ułożenia butów po wejściu do domu lub mieszkania. Można to zrobić np. za pomocą stylowego chodnika lub wydzielenia specjalnej powierzchni podłogi płytkami antypoślizgowymi.
Funkcjonalny i dobrze oświetlony przedpokój
Aby przedpokój mógł spełnić swoją rolę, powinien być odpowiednio oświetlony. Nie można jedynie polegać na świetle kinkietów lub pojedynczego plafonu, gdyż w ten sposób tworzy się przestrzeń niezwykle ciemna, w której szukanie płaszcza bądź ubierani butów to czysta udręka. O wiele lepiej postawić na kilka różnych źródeł światła (najlepiej w technologii LED) wzmocnionych odbiciem pochodzącym z lustra na szafie lub ścianie. Przedpokoje zwykle nie posiadają okien, więc ich zapotrzebowanie na oświetlenie jest zdecydowanie większe. Wybierając lampę, należy pamiętać o jej designie – musi być spójny z aranżacją w pozostałych pomieszczeniach. Z praktycznego punktu widzenia najlepsze do przedpokoju są lampy o prostych kształtach, bez zbędnych ozdób, które „łapią” kurz. Najlepiej, jeżeli posiadają powłokę refleksyjną, która sama w sobie odbija światło i powoduje, iż pomieszczenie wydaje się optycznie większe.