Jak odmienić wnętrze za pomocą oświetlenia?

2023-07-06
Jak odmienić wnętrze za pomocą oświetlenia?

Sufitowe, naścienne, stołowe lub też podłogowe - to tylko niektóre z rodzajów oświetlenia, jakie stosuje się domach oraz pozostałych miejscach codziennego użytku. Za pomocą lamp, kinkietów lub też ledów możemy z powodzeniem odmienić wnętrze dowolnego pomieszczenia, nadając mu wymarzony styl i wprowadzając odpowiedni klimat. Sprawdź zatem, jak to zrobić!

Oświetlenie wieloźródłowe, czyli zachowanie głębi

Jaki błąd najczęściej popełniamy, aranżując wnętrze w domu? Stosujemy jedynie jedno źródło światła, najczęściej sufitowe, które spłyca przestrzeń i sprawia, że całość wydaje się być nieefektowna i jednowymiarowa. Jeśli marzy Ci się efekt wielowymiarowości, który sam w sobie będzie nadawał bajecznego klimatu, warto zdecydować się na zaplanowanie wieloźródłowej instalacji świetlnej. Oprócz głównego źródła światła możemy zastosować naścienne kinkiety, ledowe listwy czy wolnostojące lampy, które stworzą oryginalny efekt świetlny wypełniający całe pomieszczenie. Dzięki temu uda Ci się uzyskać nie tylko efekt trójwymiarowości, ale także doświetlisz konkretne, wybrane przez siebie miejsca.

Postaw na punktowe reflektory

Odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła sprawia, że łatwiej funkcjonować po zmroku. Oprócz głównego źródła światła często posiłkujemy się dodatkowymi w postaci lamp nocnych, kinkietów czy punktowych reflektorów, które mają za zadanie doświetlić miejsce nauki czy pracy. Coraz częściej producenci oferują praktyczne rozwiązania w postaci lamp 2w1, czyli lamp sufitowych wyposażonych w punktowe reflektory, które rozprowadzają światło w różnych kierunkach, a przez to nadają odpowiedniej głębi całemu pomieszczeniu. W kolekcji lamp Spectra znajdziemy modele, które umożliwiają regulowanie kąta padania światła, a także jego kierunku i natężenia. To nowoczesne rozwiązanie to wybór, który sprawdzi się szczególnie w większych pomieszczeniach, które wymagają równomiernego oświetlenia na każdą ze stron.

Ukryte światło, czyli listwy ledowe

Nowoczesne listwy ledowe to świetna alternatywa dla tradycyjnych źródeł światła. Możemy umieszczać je nie tylko na suficie, ale także przy listwach podłogowych, pod szafkami czy blatami. Jeżeli zależy Ci na przyciągającym wzrok, nowoczesnym efekcie iluminacji, to zastosowanie taśm ledowych, w formie podświetlenia podwieszanego sufitu, będzie świetnym rozwiązaniem. Szczególnie dobrze sprawdzi się w salonie, pokoju nastolatka czy sypialni.

Lampa jako element dekoracyjny wnętrza

Odpowiednie rozmieszczenie światła to klucz do uzyskania przytulnej przestrzeni. Delikatne i romantyczne propozycje z serii Velo oraz Cortina wprowadza do pomieszczenia przytulny, rustykalny klimat, a dzięki delikatnie rozproszonemu światłu nadadzą głębi i trójwymiarowości przestrzeni. Modernistyczne modele z kolekcji Linea czy Eclipse podkreślą styl nowoczesnego, industrialnego domu. Nowoczesna forma z wbudowanymi ledami równomiernie oświetli wnętrze, skupiając się na centralnym oświetleniu.

Jak widać, trudno wyobrazić sobie aranżację wnętrza bez odpowiedniego doboru światła. Nie bój się więc korzystać z nowoczesnych rozwiązań i z odwagą sięgaj po rozmaite rodzaje lamp, kinkietów czy listew świetlnych. Właściwie dobrane światło będzie podkreślać charakter wnętrza oraz nadawać mu odpowiedni klimat.

pixel