Oświetlenie wnętrza mieszkania - wszystko co musisz wiedzieć!

2018-10-17
Oświetlenie wnętrza mieszkania - wszystko co musisz wiedzieć!

Oświetlenie wnętrza mieszkania – wszystko co musisz wiedzieć!


Jedną z podstawowych kwestii, które należy dobrze przemyśleć i zaplanować, kiedy aranżujemy wnętrze mieszkania, jest oświetlenie. Oprócz swojej podstawowej funkcji, jaką jest dawanie światła po zmroku, pełni ono też niezwykle ważną rolę, gdyż nadaje pomieszczeniom charakteru, przytulności i unikatowego stylu. To od dopasowania odpowiedniego oświetlenia zależy jakość naszego samopoczucia w domu, a także komfort, wygoda, a co za tym idzie, wydajność pracy, nauki czy innych czynności.
Przyjrzyjmy się z bliska różnym rodzajom lamp, byś mógł/mogła jak najlepiej i najpiękniej zaprojektować oświetlenie w swoim mieszkaniu i cieszyć się światłem, które pomoże Ci bardziej komfortowo żyć.

Żyrandol czy plafon – co wybrać na główne oświetlenie wnętrza?

Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie czym jest plafon.
Plafonami określa się malowidła czy freski widniejące na suficie, bogato ozdabiane sztukaterią lub płaskorzeźbami. Plafony upiększały domy i pałace bogaczy od starożytności po renesans i barok. Dziś tym mianem określa się lampy w formie płaskiego klosza, które w odróżnieniu od lamp wiszących, ściśle przylegają do powierzchni sufitu. Obecnie lampy typu plafon są niezwykle popularne i zastępuje się nimi żyrandole z wielu względów. Przede wszystkim dlatego, że współczesne mieszkania nie mają zbyt wysokich stropów i oświetlenie tego typu pozwala, najzwyczajniej w świecie, zaoszczędzić przestrzeń. Poza tym plafony wyglądają nowocześnie, dają dużo światła i naprawdę pięknie się prezentują. Świetnie sprawdzają się na przykład w pokojach dziecięcych, gdyż dają gwarancję bezpieczeństwa nawet przy bardzo intensywnej zabawie.

Nie zapominajmy jednak o tym, ile uroku i stylu nadaje pomieszczeniu piękna lampa wisząca. Klasyczny żyrandol świetnie pasuje do wystroju eleganckiego salonu, ale w sklepach wnętrzarskich znajdziemy ogromny wybór nowoczesnych, designerskich lamp wiszących, które zachwycają futurystycznymi kształtami, nieoczywistym zastosowaniem tworzyw i materiałów, a także artystycznym rozproszeniem światła.


Plafony sufitowe

Czym są i do jakich pomieszczeń pasują kinkiety jako oświetlenie dodatkowe?

Nazwa "kinkiet" wywodzi się z francuskiego słowa quinquet, które oznaczało lampkę oliwną, lub oko czy zwierzęce ślepię. Dziś kinkietami nazywamy niewielkie lampy przystosowane do montażu na ścianach. Używa się ich raczej jako oświetlenie dodatkowe, uzupełniające światło żyrandolu lub plafonu, w celach dekoracyjnych, by delikatnie rozświetlać pomieszczenie. Samodzielnie dają intymne, subtelne światło, które wspaniale buduje przytulny i romantyczny klimat.


Kinkiety sprawdzają się właściwie w każdym rodzaju pomieszczeń, w salonach, sypialniach czy przedpokojach i korytarzach. Nowoczesne kinkiety pięknie prezentują się również w łazienkach, szczególnie tych dużych, w których zainstalowana jest również wanna. Dzięki towarzystwu przyjemnego światła z kinkietów, zwykła kąpiel może zamienić się w zmysłowe i głęboko relaksujące doznanie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lampki na biurko?


Wybierając lampkę na biurko przede wszystkim trzeba mieć na względzie jej funkcjonalność. Oto kilka wskazówek które pomogą w wyborze i późniejszym odpowiednim ustawieniu lampy na biurku.

  • Mobilność i regulacja wysokości – lampka biurowa musi być lekka i łatwa do przenoszenia, dobrze też, by miała możliwość regulacji wysokości i kąta nachylenia klosza. Warto wiedzieć, że by zapewnić najlepsze warunki naszym oczom, odległość pomiędzy żarówką a oświetlanym blatem biurka nie powinna być większa niż 35cm. Przewód elektryczny powinien mieć co najmniej 1,5 metra by móc swobodnie ją przestawiać.
  • Regulacja natężenia światła – to dobrodziejstwo nowoczesnych lamp stojących. Przycisk lub pokrętło pozwalające dopasować natężenie strumienia światła według własnych preferencji to niezwykle przydatne udogodnienie.
  • Moc żarówki – zazwyczaj tradycyjne biurowe żarówki mają moc 40-100 W. Obecnie stopniowo jednak są wypierane przez żarówki LED, które wykorzystują mniej energii elektrycznej, a dają więcej światła.
  • Odpowiednie ustawienie – biurko powinno stać blisko okna, by w miarę możliwości jak najdłużej wykorzystywać naturalne światło. Po zmroku najlepiej używać światła ogólnego, a bezpośrednio przy biurku odpowiednio dobranej lampki. Co ważne, osoby praworęczne powinny ustawić ją po lewej stronie biurka, a leworęczne po prawej.
  • Wygląd – oczywiście liczy się również to, jak dana lampka się prezentuje. Jeśli chodzi o oświetlenie biurowe warto zrezygnować z jaskrawych, wzorzystych i przekombinowanych form, gdyż mogą rozpraszać, ale minimalistyczna designerska lampa stojąca może być zarówno funkcjonalna jak i piękna.

Oświetlenie LED, a tradycyjne żarówki – zalety i wady

Choć tradycyjna żarówka wolframowa została wynaleziona w XIX wieku nadal jest bardzo popularna i powszechnie używana. Alternatywą dla niej jest coraz częściej wybierana żarówka LED. Obie są nieszkodliwe dla naszego wzroku i organizmu oraz obie wiernie oddają kolory otoczenia. Chcąc jak najlepiej zaprojektować i wybrać oświetlenie do swojego domu warto poznać bliżej ich charakteryzację. Czym się różnią? Jakie mają wady i zalety?

W lampach LED źródło światła stanowi dioda elektrouminescencyjna co wpływa na to, że działają z pełną mocą natychmiast po włączeniu i nie potrzebują kilku sekund na nabranie pełnej jasności jak tradycyjne żarówki. Odróżnia je też fakt, iż żarówki LED zdecydowaną większość pobieranej energii zamieniają w światło, a nie ciepło, co sprawia, że nie nagrzewają się i można je montować również, na przykład, w obudowach szafek. Nie bez znaczenia jest również różnica ich trwałości. Tradycyjna żarówka może świecić przez około 1000 godzin, a żarówka LED aż piętnaście razy dłużej! Więc chociaż lampy ledowe mają wyższą cenę, w perspektywie czasu są rozwiązaniem dużo bardziej korzystnym finansowo.

pixel