Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

#Wiosenne porządki — organizacja Twojej szafy

2023-02-15
#Wiosenne porządki — organizacja Twojej szafy

Zbliżająca się wiosna sprawia, że coraz częściej myślimy o gruntownych porządkach w naszym domu czy mieszkaniu. Większa ilość słońca i coraz dłuższe dni napawają nas nową energią i motywacją do tego, aby zabrać się za kultowe już wiosenne porządki. W Altavola przygotowaliśmy kilka wskazówek jak powinna wyglądać udana organizacja szafy. Poznaj naszą serię #wiosenne porządki!

Gruntowne czyszczenie szafy

Wiosenne porządki wymagają od nas tego, aby dokładnie posprzątać każde pomieszczenie oraz każdy element domu. Takie same warunki dotyczą szafy, w której na co dzień przechowujemy ubrania. Na początku należy wyjąć całą zawartość szafy tak, aby do czyszczenia pozostał nam sam mebel. Opróżnioną szafę dokładnie myjemy. W tym celu możemy użyć ciepłej wody z dodatkiem octu oraz olejku eterycznego. Taka mieszanka usunie wszelkie zanieczyszczenia, a dodatkowo zadziała antybakteryjnie oraz pozostawi ładny zapach. Po umyciu wszystkich elementów szafę wycieramy do sucha, aby pozostała wilgoć nie uszkodziła drewna. Dodatkowo szafę możemy pozostawić otwartą na kilka minut, aby się przewietrzyła. Po takim zabiegu możemy przejść do kolejnych etapów.

Schowaj sezonowe ubrania

Zbliżająca się wiosna to świetny czas na to, aby odświeżyć garderobę, wyjąć z zakamarków wiosenne ubrania i schować zimowe kurtki, czapki i szaliki na przyszły sezon. Wyprane i poukładane ubrania można przechowywać w plastikowych pudełkach, kartonach czy nawet workach próżniowych. Taki zabieg sprawi, że zyskamy więcej miejsca w szafie, a nasze wiosenne ubrania będą miały przestrzeń do tego, aby swobodnie się prezentować.

Oddaj, wymień i wyrzuć

Aby zachować porządek w szafie przez cały rok, warto cyklicznie robić przegląd szafy i pozbywać się tych ubrań, w których nie zamierzamy już chodzić. Sortując ubrania możemy podzielić je na kilka kategorii, które pozwolą nam łatwo zdecydować o tym, co z nimi zrobimy. Stare, zniszczone ubrania, które nie nadają się do dalszego użytku należy po prostu wyrzucić. Ubrania, w które już się nie mieścimy bądź które już nam się nie podobają i wiemy, że nigdy więcej ich nie założymy, możemy wymienić, oddać lub sprzedać. Taka segregacja pozwala nam utrzymać porządek i ład w szafie, a dodatkowo zaoszczędza mnóstwo czasu każdego poranka podczas wybierania stylizacji na dany dzień.

Zadbaj o ład i skład!

Gdy szafa jest już gruntownie wysprzątana, a ubrania posegregowane nadchodzi czas na układanie. Aby zachować ład, ubrania powinny być ułożone kategoriami, co bardzo ułatwia codzienne poszukiwania danych elementów garderoby. Warto więc ułożyć bluzki, spodnie, sukienki i bluzy w osobnych sektorach. Te elementy, które mogą ulec szybkiemu wymięciu należy zawiesić na wieszakach. Pozostałe, mniejsze akcesoria takie jak apaszki, paski czy bielizna warto posortować i przechowywać w odpowiednich organizerach, które są zarówno funkcjonalne, jak i stylowe.

pixel