Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym różnią się żarówki led w porównaniu z tradycyjnymi?

2021-04-13
Czym różnią się żarówki led w porównaniu z tradycyjnymi?

Kiedy w XIX wieku wynaleziono żarówkę (która na owe czasy była czymś przełomowym i innowacyjnym), mało kto pomyślał, że w ciągu ponad 100 lat przejdzie tak ogromne udoskonalenie. Jeszcze niedawno zachwycaliśmy się tradycyjnymi żarówkami, dziś stopniowo zastępują je nowoczesne żarówki LED. Podpowiadamy, jakie są podstawowe różnice między tymi dwoma rodzajami żarówek.

1. Jak to działa?

Praca tradycyjnych żarówek oparta jest na wykonanym z wolframu żarzącym się przewodniku, który emituje światło. Z kolei w nowoczesnych żarówkach LED powstaje ono dzięki diodzie elektroluminescencyjnej, emitującej niebieskie światło oraz luminoforowi, zapewniającemu barwę żółtozieloną.

2. Barwa światła

Dzięki wspomnianym wyżej zasadom działania, w żarówce LED można uzyskać światło o różnej temperaturze barwowej: żółtej (ciepłej), neutralnej (białej) i zimnej, co w przypadku tradycyjnych żarówek nie jest możliwe. Dzięki temu żarówki LED zapewniają większe możliwości aranżacyjne, a nawet dekoracyjne.

3. Zużycie energii

Największą zaletą żarówek jest ich energooszczędność. Szacuje się, że pobierają one minimum 80% mniej energii od tradycyjnych. Pozwala to poczynić oszczędności na rachunkach za prąd, a jednocześnie zachować komfort oświetlenia. Tradycyjne żarówki wolframowe sporo energii tracą w żarniku, a większość tej zamienia się w ciepło (w przeciwieństwie do żarówek LED, gdzie przynajmniej 80% pobieranej energii przekształca się w światło).

4. Żywotność

Żarówki LED mają większą żywotność w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Ich średnia trwałość to ok. 15 000 godzin, a tradycyjnych ok. 1 000 godzin. Mimo że żarówki LED są droższe, to przy długotrwałym użytkowaniu ich koszt sumarycznie jest korzystny pod względem finansowym (a także pod względem ochrony środowiska - tego typu żarówki pomagają zmniejszyć liczbę odpadów).

5. Bezpieczeństwo

Wraz z pojawieniem się żarówek LED zaczęły powstawać nowe mity. Niektóre z nich mówią, że żarówki LED mogą być niebezpieczne dla zdrowia i wzroku, emitują szkodliwe światło i mają negatywny wpływ na samopoczucie. Nie ma to jednak wiele wspólnego z rzeczywistością. Dobrej jakości żarówki LED posiadają odpowiednie certyfikaty, poświadczające, że są w pełni bezpieczne dla organizmów żywych. Ponadto często poddawane są licznym testom - dlatego warto sięgać po sprawdzone marki.

Żarówki LED są o wiele bardziej energooszczędne i trwalsze niż tradycyjne żarówki wolframowe. Co więcej, zapewniają wiele barw światła, które można dopasować do aranżacji pomieszczeń, trybu życia czy samopoczucia. Sięgnij po sprawdzone żarówki renomowanych marek, które zapewnią bezpieczeństwo i wszystkie pozostałe walory żarówek LED.

Sprawdź również, jakie lampy z energooszczędnymi żarówkami LED możesz wykorzystać w aranżacji swojego domu.

Ledowa lampa wisząca SMD Led Vogue no. 3 3k czarna Altavola Design

Kinkiet Led Point No. 1 3k biały Altavola Design

Kinkiet Led Vitrum Altavola Design

Żyrandol led Vitrum CL3 Altavola Design

Żarówka Edison LED - 6W

pixel