Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Domy pasywne – co to za moda?

2021-09-27
Domy pasywne – co to za moda?

Nowoczesne rozwiązania wciąż ulepszają codzienne  życie. Domy pasywne są jednym z nich. To budynki mieszkalne, które charakteryzują się wysokimi parametrami izolacyjnymi. Zastosowane w nich elementy zmniejszają zużycie energii codziennego użytkowania i zapobiegają jej stratom. Czym jeszcze wyróżniają się domy pasywne i czy warto w nie inwestować?

Domy pasywne, to znaczy jakie?

Dom pasywny to standard wykończenia domów o niskim zapotrzebowaniu energetycznym. Jego celem jest maksymalnie zatrzymanie wytwarzanej energii w domu i zmniejszeniu jej strat do minimum. Bierze się pod uwagę zarówno sposób budowy, użyte materiały, jak i modernizacje w starym budownictwie. O domach pasywnych mówi się w odniesieniu do budynków o zapotrzebowaniu energetycznym na poziomie max. 15 kWh (m2/rok). Dla porównania – w tradycyjnych budynkach wynosi ono średnio 150 kWh (m2/rok) i generuje wyższe koszty eksploatacji.

Dom pasywny czerpię energię natury

Celem budowy lub przekształcenia budynku w dom pasywny jest również pozyskiwanie jak najwięcej energii z natury, np. z promieniowania słonecznego w ciągu dnia i ogrzanie nim pomieszczeń. W jaki sposób to zrobić? Jednym z najczęstszych rozwiązań jest skierowanie kuchni, łazienki czy pokoju dziecięcego na południe, gdzie jest największe nasłonecznienie w ciągu dnia. Efekt wzmacniają duże okna. Unika się ich jednak od strony północnej domu. Z tej strony świata powinny znaleźć się natomiast pomieszczenie gospodarcze, garaż lub skrytka, czyli miejsca, które nie wymagają wysokiej temperatury. Dom pasywny często wyróżnia się prostą bryłą oraz grubą warstwą izolacyjną (nawet 30 cm) o wysokich parametrach termicznych.

Altavola Design: piękna ledowa żarówka BF14 led 4W

Sposoby na zatrzymanie energii wewnątrz budynku

Oprócz wspomnianych wyżej sposobów na stworzenie domu pasywnego ważne jest również zastosowanie systemu wentylacji. Najlepiej sprawdza się instalacja nawiewno-wywiewna, która znacznie ogranicza straty energii, nawet o 90%. Dzięki niej można ponownie wykorzystać raz wytworzoną energię. Innymi rozwiązaniami są biokominek, piec akumulacyjny dynamiczny lub statyczny, które pozwalają na optymalne dogrzanie pomieszczenia według preferencji domowników.

Żarówka Pełna Kula Mleczna  LED BF96 - 6W

Dom pasywny – nie zapomnij o energooszczędnych żarówkach

W domach pasywnych zwraca się również uwagę na oświetlenie. Warto wybrać żarówki nowej generacji, które nie tylko są bardziej wydajne niż tradycyjne żarówki, ale wyróżniają się także znacznie niższymi kosztami eksploatacji (nawet o 80%). Ponadto, wybierając energooszczędne i trwałe żarówki, przyczyniasz się do zmniejszenia szkodliwych opadów, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek, energooszczędne wystarczą Ci nawet na kilka lat.

Żarówka Edison LED - 6W

Domy pasywne – czy to się opłaca?

Inwestycja w domy pasywne może początkowo wydawać się kosztowna (głównie ze względu na wyższe od standardowych koszty materiałów izolacji termicznej), jednak później zyskujesz dzięki niskim kosztom eksploatacji. To krok w nowoczesność i zadbanie o przyszłość naszej planety.

pixel