Home Office – kilka zasad oświetlenia domowego biura
W czasie pandemii koronawirusa home office stał się stałym sposobem świadczenia pracy w wielu firmach. Jak stworzyć przytulny, dobrze oświetlony kącik w domowy biurze, by praca była bardziej efektywna, a jednocześnie ergonomiczna? Oto nasze wskazówki.
Zapewnij sobie dostęp do światła dziennego
Jeśli masz w mieszkaniu lub domu kilka pomieszczeń i masz taką możliwość, to wybierz na domowe biuro pokój o jak największym dostępie do światła dziennego. Twój wzrok mniej będzie się przy nim męczył, szczególnie w jesienno-zimowych miesiącach. Im więcej okien, tym bardziej do pomieszczenia będą docierać promienie słońca, których Twój organizm bardzo potrzebuje. Dzięki nim możesz poczuć przypływ endorfin, a może i chęci do pracy. Okno w domowym biurze ma również inne atuty, np. zapewnia stały dostęp do świeżego powietrza, którego możesz zaczerpnąć w każdej chwili. Dodatkowo, najlepiej ustawić biurko bokiem do okna. Siedząc do niego tyłem, promienie słoneczne mogą odbijać się od ekranu monitora, utrudniając widoczność.
Światło główne
Nie zapomnij zapewnić sobie kilku punktów oświetlenia ze światłem głównym na czele. Te przyda się szczególnie zimą, kiedy słońce zwykle budzi się później niż Ty i zachodzi, kiedy Ty zwykle jeszcze jesteś w pracy. Lampa sufitowa, kinkiet lub lampa stojąca przy biurku będą pomocnym oświetleniem, wyrównującym jasność światła z monitora. Pamiętaj, że źle doświetlone pomieszczenie może mieć nie tylko negatywny wpływ na Twój wzrok, ale również na ogólne samopoczucie.
Barwa światła w domowy biurze
Istotna jest także barwa światła w domowym biurze - nie powinna być zbyt jaskrawa i drażniąca wzrok, ani zbyt stłumiona (ta z kolei może powodować znużenie). Najlepiej, by barwa światła w jak największym stopniu oddawała barwę światła naturalnego. Co więcej, warto wybrać energooszczędne oświetlenie LED. Pamiętaj, by światło nie kontrastowało również ze światłem emitowanym przez ekran monitora, gdyż w dłuższej perspektywie może to powodować problemy ze wzrokiem.
Lampka biurowa
Przydatna będzie także punktowa lampka biurowa, doświetlająca przestrzeń przy monitorze. Przyda się szczególnie, jeśli oprócz obsługi komputera musisz również uzupełniać dokumenty lub wykonywać notatki. Najlepiej wybrać taką lampkę, aby można było swobodnie sterować jej kloszem, dostosowując go do aktualnych potrzeb. Dobrze jest też wybrać lampkę z funkcją ściemniania światła, którą możesz skutecznie dopasowywać do jasności pomieszczenia. Po pracy, może służyć również jako klimatyczne światło, nadające przytulny romantyczny nastrój.
Oświetlenie dodatkowe domowego biura
Oprócz światła funkcjonalnego, można pokusić się także o światło dodatkowe, np. podświetlenie szafek biurkowych czy regałów, które w dużej mierze będzie odgrywać rolę dekoracyjno-wizualną. Na pewno jednak zapewni wyjątkowy klimat podczas home office i będzie dodatkową ozdobą pomieszczenia.
Home office to dla jednych przywiej, dla innych koronawirusowy przymus. Jakkolwiek, warto zapewnić sobie funkcjonalne oświetlenie, zwiększające ergonomię pracy w domu i pomagające oszczędzić wzrok. Kilka punktów świetlnych powinno polepszyć komfort pracy.