Jak dobrać nowoczesny stół i krzesła?

2018-08-09
Jak dobrać nowoczesny stół i krzesła?

Stół i krzesła to zestaw, bez którego trudno wyobrazić sobie dobrze umeblowane mieszkanie. Bez względu na to, czy prowadzimy dom otwarty i bardzo bogate życie towarzyskie, czy większą część czasu spędzamy we własnym towarzystwie, stół zawsze staje się centrum życia. Odpowiednio duży, dobrze oświetlony służy nie tylko do spożywania posiłków, ale często przejmuje też funkcje biurka, oraz swoistego stanowiska dowodzenia - to na stole rozkładamy rachunki, żeby zorientować się w stanie naszych finansów albo mapę, żeby zaplanować podróż.

Duży stół to synonim stabilności i bezpieczeństwa, ale także miejsca, przy którym podejmuje się ważne decyzje. Nie bez powodu mówimy o zasiadaniu do okrągłego stołu czyli podejmowaniu negocjacji, kiedy już wydaje się, że nie ma wyjścia z konfliktowej sytuacji, albo o uderzaniu pięścią w stół, kiedy trzeba przerwać decyzyjny bezwład.

Idealny stół jadalny...


albo raczej jadalniany bądź obiadowy, to centrum życia rodzinnego. W dzisiejszych zabieganych czasach coraz rzadziej zdarza się, że rodzina zbiera się razem na co dzień. Nawet posiłki jemy w biegu, każdy w swoim pokoju, na mieście, a niektórzy wyłącznie na klawiaturze laptopa.

Stół obiadowy to motywacja do spożywania wspólnych posiłków, do rozmów i spędzania czasu z ludźmi, a nie tylko z elektronicznymi gadżetami. Rezygnacja z zakupu stołu i krzeseł to po części rezygnacja z kontaktu z najbliższymi. Powinniśmy wciąż myśleć o stole jadalnianym jako o meblu konstytuującym nasz dom i nie narzekać, kiedy dzieci przenoszą się nań z odrabianiem zadań domowych, a życie zdaje się toczyć dookoła stołu.


Stabilne wygodne krzesła to także inwestycja we wspólnie spędzany czas. Od ich wygody zależy przecież czy domownicy będą przeciągali czas zakończenia posiłku albo rozmów, czy prędko oddalą się do swoich zajęć.


Wróćmy jeszcze raz do zabawnego błędu językowego w nagłówku: stół nie może być jadalny, bo nasze domy to nie baśniowe chatki z piernika. Ale jeśli wybierzemy naprawdę wygodny stół i wygodne krzesła, w nasze życie rodzinne na pewno wkradnie się nieco baśniowej atmosfery - zwłaszcza, gdy nad stołem pojawi się wisząca lampa, a za oknem zacznie zapadać zmierzch.Nowoczesny stół, nowoczesne krzesła

Myśląc o stole jadalnianym dla rodziny, myślimy o modelach względnie prostych, o klasycznym wzornictwie. Ale coraz częściej do naszych mieszkań, w rewiry zastrzeżone dla klasyki, wkrada się nowoczesność. Nawet osoby preferujące zachowawczy styl aranżacji wnętrz zdają sobie sprawę, że jeden nowoczesny, a często wręcz designerski mebel w pomieszczeniu całkowicie zmienia jego wygląd.


Nowoczesny stół to dobry kontrapunkt dla innych klasycznych mebli. W czym wyraża się ta nowoczesność? W nietypowym kształcie, użyciu materiałów innych niż drewno, w łączeniu materiałów naturalnych oraz tworzyw sztucznych czy w intensywnej kolorystyce. Stół i krzesła to wdzięczne pole do estetycznego eksperymentowania. Jeszcze łatwiej niż ze stołem obiadowym, eksperymentować ze stolikiem kawowym. Fenomenalne są stoliki z giętego metalu czy szkła, które równie dobrze sprawdzają się w jadalni jak i na patio czy w ogrodzie.

Designerskie meble w niestandardowych wnętrzach


Kolejny stopień wtajemniczenia to designerskie stoły i krzesła. Im bardziej zdumiewający design oraz niecodzienne połączenie materiałów, tym większe walory estetyczne - takie meble doskonale sprawdzają się w loftach, wnętrzach postindustrialnych, ale także wszędzie tam, gdzie zależy nam na wyczyszczeniu przestrzeni ze zbędnych mebli, detali i tekstyliów oraz zwróceniu uwagi na jeden charakterystyczny przedmiot i niebanalnym wzornictwie.

Zamiast jednego dużego stołu można kupić kilka małych i zestawić je w niebanalną konfigurację. Znacie ten patent z IKEA, ale nie tylko popularne sieciówki mają w swojej ofercie stoliki-klocki. Designerskie nowoczesne stoły także doskonale nadają się do tego rodzaju aranżacji.


Stół i krzesła to meble, które w ostatnich latach przeszły wiele metamorfoz. Kształty blatów, oryginalne formy siedzisk oraz odważne łączenie materiałów to wyznaczniki nowoczesności. Liczy się nie tyko wygoda ale i wygląd. Ponieważ niektóre krzesła są naprawdę egzotyczne w formie, przydadzą się do nich poduszki.

Nigdy nie warto rezygnować z zakupu ekstrawaganckich mebli tylko dlatego, że ich oswojenie w przestrzeni domowej oznacza konieczność dokupienia poduszek na krzesła czy nowej aranżacji przestrzeni. Stół i krzesła zawsze pozostaną kwintesencją domu, intymnej przestrzeni, w której czujemy się bezpiecznie i na swoim miejscu.To meble, które relatywnie rzadko wymieniamy. Ileż to razy słyszymy, że ktoś przywiązał się do swojego ulubionego krzesła albo przeprowadzając się do nowego domu zabiera tylko stół i krzesła, bo dla niego ważne z powodów emocjonalnych.

pixel