Jak nowocześnie urządzić mieszkanie w kamienicy?

2020-03-20
Jak nowocześnie urządzić mieszkanie w kamienicy?
Stare kamienice choć mają swój urok, to niejednokrotnie przysparzają sporo problemów aranżacyjnych. Jednak, kompleksowy projekt sprawi, że mieszkanie w kamienicy stanie się przytulną oazą, do której będziesz wracać z przyjemnością. W zabytkowych budynkach drzemie bowiem olbrzymi potencjał aranżacyjny. Jak je urządzić?

Przekuj „mankamenty” w atuty – nowoczesna kuchnia w starej kamienicy

Mieszkania w kamienicy są zwykle bardzo wysokie. Dlaczego więc nie zagospodarować w pełni przestrzeni? W kuchni dobrym rozwiązaniem będzie zabudowa po sam sufit. W górnych szafkach ukryj te przedmioty, akcesoria, elementy zastawy czy ściereczki, których używasz najrzadziej. Niższe partie niech staną się miejscem najczęściej wyciąganej zastawy stołowej i garnków. Z kolei w pokojach możesz obniżyć sufit poprzez zaaranżowanie antresoli, wykorzystującej przestrzeń w funkcjonalny sposób.

Antresola jako nowoczesna przestrzeń w starej kamienicy

Przestrzenie o wysokości 3-4 metrów mogą być wspaniałą bazą do zaaranżowania w nich wspomnianej już antresoli. W zależności od potrzeb domowników – przeznacz ją na sypialnię, miejsce do pracy lub domową biblioteczkę. Warto, by prowadziły do niej kręte schody – zaoszczędzą miejsce, a jednocześnie nadadzą niebanalny klimat. Mogą być również aranżacyjnym dodatkiem, np. z mosiężnymi elementami we wnętrzach glamour czy w surowym stylu, inspirowanym nurtem industrialnym. Klimatyczny nastrój antresoli podkreśli, np. ekskluzywna lampa stołowa z kolekcji APPLE od Altavola Design, inspirowana owocem jabłoni.

Ściana z cegły

Stare kamienice są bogactwem równie wiekowej cegły, która po odsłonięciu – stanie się aranżacyjną perełką w stylu loftowym. Zamiast pokrywać ściany nowym tynkiem i kolejnymi warstwami farby, warto odkryć zabytkową cegłę. Nie musi pokrywać całego pomieszczenia. Zdecydowanie lepiej wygląda na jednej ze ścian lub jej fragmencie. Cegła w surowym stanie (np. czerwona) może być bazą stylu industrialnego. Z kolei pomalowana (np. na biało), znakomicie sprawdzi się w aranżacjach skandynawskich. Będzie tłem do stylizowanych luster, które dla większego efektu, można podkreślić światłem, np. kinkietem z serii New York od Altavola Design.

Nowoczesne meble w kamienicy

Nowoczesne meble w kamienicy, zależą od stylu jej wnętrza. Warto jednak pamiętać, że zbyt niskie szafki i komody w ogromnej przestrzeni nie będą dobrze wyglądać. Choć do przestronnych wnętrz zmieszczą się niemal każde modele, korzystnie jest także rozważyć opcję mebli na wymiar. Warto połączyć nowoczesność z tradycją, np. poprzez szafki inspirowane stylem vintage – jak model LAMALI ALURO.
Szafka stojąca LAMALI Aluro

Oświetlenie i dodatki, czyli ostatni szlif

Przestronnym wnętrzom z dużymi oknami zwykle towarzyszy jasność. Jednak nie zawsze tak jest. Poza tym, warto dodatkowo oświetlić wnętrze i klimatycznie zaakcentować jego punkty. Na pewno korzystnie jest postawić kilka źródeł światła – oświetlenie główne oraz lampy punktowe – kinkiety, podświetlane witryny czy lampiony. Rzucą przyjemne światło, a tym samym wprowadzą przytulny nastrój, co w dużych wnętrzach działa tylko na korzyść. W nowocześnie urządzanych kamienicach wspaniałym podkreśleniem stylu będą lampy inspirowane industrialną nutą, np. żyrandol MODERN GLASS BUBBLE od Altavola Design. Ponadto, warto zadbać o dodatki. W nowoczesnych wnętrzach dominują naturalne materiały, takie jak drewno, kamień czy szkło oraz jasne kolory. Są one znakomitą bazą dla wielobarwnych i nietuzinkowych dodatków. Mile widziane będą różnego rodzaju ozdoby ścienne: obrazy, fototapety czy dekoracje z kolekcji Magic Disc.
Modern Glass Bubble CO – żyrandol

Kamienica to ogromny potencjał aranżacyjnych możliwości. Najlepiej połączyć elementy ze starej kamienicy z nowoczesnymi rozwiązaniami, a tym samym stworzyć harmonijną przestrzeń, łączącą tradycję z nowoczesnością.
pixel