Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lampy idealne nad kuchenną wyspę

2021-06-29
Lampy idealne nad kuchenną wyspę

Wyspa kuchenna to dodatkowo wydzielone miejsce w kuchni lub w kuchni połączonej z salonem. Trzeba przyznać, że jest nie tylko praktyczne, ale również niezwykle efektowne. Warto je doświetlić, a przy tym nadać pomieszczeniu jeszcze więcej stylu. O czym warto pamiętać, wybierając idealną lampę nad kuchenną wyspę?

Funkcja wyspy kuchennej a rodzaj lampy

Wybór lampy nad wyspę kuchenną zależy między innymi od funkcji, jaką pełni ta dodatkowa zabudowa. Jeśli jest przestrzenią roboczą do przygotowywania posiłków, gotowania czy mycia naczyń, warto ją dobrze doświetlić, by zapewnić sobie doskonały komfort pracy. Dobrze, by znajdująca się nad wyspą kuchenną lampa dawała jasne równomierne światło i miała możliwość regulacji wysokości. W tej roli znakomicie sprawdzają się lampy centralne roztaczające z góry światło punktowe. Dzięki temu dostosujesz je do swoich potrzeb.

Jeśli wyspa jest alternatywą stołu, przy którym domownicy i goście spożywają posiłki (lub łączy funkcję blatu roboczego ze stołem jadalnianym) warto wybrać lampę, w której można dostosować natężenie światła do aktualnych potrzeb. Ma ją np. lampa z kolekcji ledowe okręgi od Altavola Design, która w zależności od ustawienia, roztacza jasne lub przytłumione klimatyczne światło.

Lampa wisząca Ledowe Okręgi No.1 Φ80 cm in 3k różowe złoto ściemnialna Altavola Design

Wielkość wyspy roboczej a rodzaj lampy

Lampę warto również dostosować do wielkości wyspy kuchennej. Do mniejszej wystarczy jedna wisząca lampa punktowa o pojedynczym kloszu lub żyrandola składającego się z kilku kloszy. Natomiast z większymi i dłuższymi wyspami kuchennymi świetnie komponują się lampy składające się z kilku kloszy. Inspiracją może być również zamocowanie kilku takich samych lamp w równej (lub nie) odległości. Dobrze prezentują się także reflektory na szynie, które możesz przesuwać i dostosowywać kąt padania światła do aktualnych potrzeb.

 EINDHOVEN LOFT No. 3 MCH CL – żyrandol

Lampa wisząca LUNETTE No. 4 czarna Altavola Design

Dopasuj lampę do wystroju kuchni lub salonu

Kolejnym kluczem doboru lamp nad wyspę kuchenną jest styl, w jakim zaaranżowany jest kuchenny wystrój. Warto dobrać model korespondującym z pozostałymi lampami w kuchni lub z połączonym z nią salonem. Możesz łączyć je stylem, formą, wielkością lub kolorem.

Magic Space No.2 CL4 żyrandol Altavola Design

Lampy nad wyspę kuchenną - jakie materiały?

Warto również wspomnieć o materiale lamp. Kuchnia jest miejscem szczególnie narażonym na zmiany temperatur oraz osadzający się na meblach i wyposażeniu parę wodną i tłuszcz, dlatego warto wybrać lampy łatwe w czyszczeniu. Lepiej sprawdzą się modele o prostych kształtach, np. kuliste szklane klosze, równomiernie rozprowadzające światło. Zrezygnuj w kuchni z lamp wykonanych z tkanin, wikliny lub papierowych kloszy, te znacznie lepiej sprawdzą się w sypialni czy w przedpokoju.

Żyrandol Eleganza złoty - Altavola Design

Wybierając lampy idealne nad wyspę kuchenną, warto wybrać modele o regulowanej wysokości i natężeniu światła, dopasowane do stylu pomieszczenia oraz w zależności od potrzeb - zapewniające doskonałe doświetlenie lub klimatyczne światło.

pixel