Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze lustra?

2018-10-17
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze lustra?

Jak dobrać lustro aby pasowało do wnętrza?

Lustro, oprócz funkcji użytkowej, posiada bardzo duży wnętrzarski potencjał. Często zapomina się o tym przy urządzaniu mieszkania, a lustra umieszcza się tylko w niezbędnych miejscach. To błąd, gdyż mogą być one niezwykle cennym środkiem w budowaniu nastroju i przestrzeni pomieszczenia. Aby jednak tak było, lustra muszą komponować się z architekturą, typem i stylem wnętrza. Oczywisty i praktyczny zabieg wnętrzarski to lustro w przedpokoju - przyda się przed wyjściem lub po przyjściu do domu, a także nada przestrzeni ciasnemu i słabo doświetlonemu przedpokojowi. Czysto praktyczne zastosowanie ma również lustro w łazience. Gdzie jeszcze się sprawdzi? Tak naprawdę możliwości są nieograniczone, lustra na ścianę to wspaniała dekoracja do każdego typu pomieszczeń.

Należy jednak pamiętać o kilku zasadach przy ich wyborze. Po pierwsze, powinny one współgrać ze stylem, w którym utrzymane jest pomieszczenie. Klasyczne wnętrze wymaga klasycznej, często masywnej i zdobionej ramy, a w pomieszczeniach we współczesnych stylach sprawdzą się nowoczesne lustra. Wyjątkami są pomieszczenia eklektyczne, w których style mieszają się z założenia.

Oprócz estetyki, ogromne znaczenie ma to, czy lustro zorientowane jest pionowo czy poziomo. Z zasady w wysokich pomieszczeniach stosuje się orientację poziomą, nadającą głębi, pionowa orientacja wydłuży zaś niskie pomieszczenie. Warto być świadomym efektu psychologicznego, jaki tworzy lustro w pomieszczeniu - patrząc na odbicia i rozbłyski przez nie tworzone czujemy ożywienie - świetnie więc sprawdzą się jako dekoracje salonu czy miejsc reprezentacyjnych. We wnętrzach o bardziej osobistym charakterze, na przykład w sypialni, nie jest to efekt pożądany, więc decydując się na lustrzane dekoracje wybierzmy miejsce, którego nie będziemy widzieć podczas zasypiania czy relaksu.

lustro na ścianę

W którym miejscu na ścianie umieścić lustro?

Kiedy wiemy już, jakie lustra będą pasować do naszego wnętrza, pora zastanowić się nad odpowiednim dla nich miejscem. Znany jest nam efekt, jaki w pomieszczeniu wywołuje lustro - przykuwa wzrok, rozświetla i nadaje przestrzeni. Aby był to zabieg pozytywnie działający we wnętrzu, należy dokładnie przemyśleć miejsce na ścianie, w którym zostanie zastosowany. Pierwsza i najważniejsza funkcja lustra to odbijanie obrazu. Nie powinien być to widok na niekorzystną sytuację architektoniczną lub mało reprezentacyjną część pokoju - drzwi, słup lub inny element konstrukcji. Taki układ stworzy w pomieszczeniu wizualny chaos.

Można jednak odwrócić sytuację i użyć lustra na ścianę nie w celu wyeksponowania czegoś, ale zakrycia. Powszechna praktyka to stosowanie dekoracji, w tym luster, na niezagospodarowanej ścianie. Taki dodatek zniweluje poczucie pustki i nada gładkiej płaszczyźnie głębi. Sprawdzi się również na fragmentach nieregularnych występów z muru i łagodnie je zatuszuje. Inne przykłady miejsc, gdzie możemy zastosować lustra to przestrzeń nad kanapą w salonie, nad zagłówkiem łóżka, lustrzana ściana w przedpokoju i wiele innych.

Przykuj uwagę gości dzięki dekoracjom lustrzanym

Zarówno tradycyjne jak i nowoczesne lustra stanowią elegancką dekorację. Nie muszą jednak mieć typowej użytkowej formy, mogą być jedynie ozdobą, która intryguje swoimi lustrzanymi właściwościami. W tak nieoczywisty sposób potraktowane dekoracje sprawdzą się w wielu stylach wnętrzarskich, a to dzięki różnorodności form i kształtów, jakimi dysponują nowoczesne lustra. Abstrakcyjna, błyszcząca kompozycja na ścianie, nieoczywisty design - produkty Altavola Design pozwolą nadać wnętrzu wyszukania i ekstrawagancji.

Rolę obrazów z powodzeniem przejmą nowoczesne lustra industrialne czy orientalne, a dekoracja lustrzana o ciekawej formie z pewnością ożywi domową przestrzeń. Tego typu ozdoby dobrze prezentują się zarówno na niezagospodarowanej ścianie, której dodadzą przestrzenności oraz wyrazu, jak i nad elementami takimi jak kominek czy mebel. Lustra w każdej formie kojarzone są z wytwornością, lustrzane dekoracje natomiast dodają do niej artystycznego posmaku.

pixel