Oświetlenie do salonu

Właściwe oświetlenie do salonu może być kluczem do sukcesu. Stylowa lampa lub kinkiet to nie tylko funkcjonalne wyposażenie, ale przede wszystkim ozdoba nadająca przestrzeni ostatecznego szlifu. Natłok ofert i bogactwo asortymentu nie ułatwią wyboru. Brak wiedzy technicznej i nieznajomość obowiązujących trendów, może wpłynąć na podjęcie niewłaściwych decyzji. Zatem jak nie zgubić się w gąszczu sklepowych rozmaitości i wybrać eleganckie i praktyczne oświetlenie do salonu, które spełni nasze wszystkie oczekiwania?
Źródła światła w salonie. Jak prawidłowo doświetlić salon?
Znana od tysięcy lat zasada złotego środka odgrywa bardzo ważną rolę w aranżacji oświetlenia w salonie. Pokój dzienny powinien być jasny i widny także po zmroku. Łatwo jest jednak przeholować z liczbą lamp i uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Zamiast dobrze doświetlonego wnętrza, stworzymy wrażenie braku porządku i ogólnie panującego chaosu. Ucierpi także nasze poczucie komfortu, gdyż blask, płynący z wielu źródeł, będzie drażniący i męczący dla naszego wzroku.
Rozmieszczenie i ilość punktów świetlnych uzależniona jest od metrażu oraz funkcji jakie pełni salonowa przestrzeń dzienna. Ze względu na specyfikę poszczególnych stref, charakter użytkowania i sposób umiejscowienia przyłączy, wyróżniamy oświetlenie ogólne i oświetlenie zadaniowe.
Oświetlenie ogólne, inaczej nazywane centralnym, podwieszone jest do środkowej części sufitu. W przypadku dużych pomieszczeń można rozważyć dwa, a nawet cztery punkty oświetlenia centralnego. W tym celu dzielimy powierzchnię sufitu na dwie (lub więcej) równe części i pośrodku każdej umieszczamy oprawki.
Oświetlenie zadaniowe, nazywane także miejscowym, ma na celu doświetlenie miejsc, w których realizowane są codzienne czynności angażujące wzrok. Ni mniej, ni więcej są to różnego rodzaju lampy stojące lub kinkiety, które ułatwiają domownikom wykonywanie tak oczywistych zadań jak spożywanie obiadów, czytanie książek, czy też odrabianie lekcji. Oświetlenie dolne spełnia także bardzo ważną funkcję ozdobną. Najlepsze efekty w salonie daje połączenie oświetlenia ogólnego i miejscowego.
W ten sposób uzyskujemy system gwarantujący wygodę widzenia. Efektowna lampa wisząca pozwala równomiernie oświetli całość pokoju, zaś stylowy kinkiet lub lampka stołowa, staje się dodatkowym źródłem, pozwalającym na dopasowanie natężenia światła do indywidualnych potrzeb i charakteru zadań każdego z domowników.
Jaki lampy do salonu, a jakie do jadalni?
W standardowym mieszkaniu w bloku jadalnia połączona jest zwykle z kuchnią, bądź z pokojem dziennym. Tylko w przypadku dużych apartamentów deweloperzy przewidują oddzielne pomieszczenie tzw. pokój stołowy. Coraz popularniejsze są także otwarte przestrzenie, czyli salon, jadalnia i aneks kuchenny w jednym.
Oświetlenie w wielofunkcyjnych pomieszczeniach zyskuje zupełnie nowego charakteru. Wszelkiego rodzaju lampy, kinkiety czy plafony służą bowiem wyznaczeniu poszczególnych stref i podkreśleniu ich indywidualności. Dopuszczalne jest zatem stosowanie różnych wielkości i form źródeł światła. Warto jednak zachować powściągliwość i nieco ujednolicić lampy pod względem stylu albo koloru.
Większość osób intuicyjnie umieszcza stół w pobliżu okien. Jest to bardzo dobry wybór z kilku względów.Przede wszystkim z racji na dużą ilość naturalnego światła dziennego, które towarzyszy rodzinie w spożywaniu śniadania, bądź obiadu. Ponadto ściana z oknami i drzwiami balkonowymi, osłonięta firanami i zasłonami, jest zwyczajnie nieustawna i nie daje wielu możliwości aranżacyjnych.
Odpowiedź na pytanie o lampy do jadalni połączonej z salonem jest w gruncie rzeczy bardzo prosta i podamy ją na obrazowym przykładzie: jeśli urządzamy mieszkanie w szalenie modnym stylu loft, postarajmy się by lampy w pomieszczeniach utrzymane były w charakterystycznym industrialnym stylu. Wspólne dla obu stref, oświetlenie centralne, powinno być efektowne i wyznaczać trend dla pozostałych punktów. Dobrym przykładem może być lampa wisząca o dużym szklanym kloszu w odcieniu bursztynowym ( BURSZTYNOWA szklana LAMPA-żarówka styl retro - vintage (altavola-design.pl).
Nad jadalnianym stołem sprawdzi się zaś oryginalny żyrandol w formie szklanej tacy odbijającej blask płynący z trzech stylizowanych żarówek w kolorze miodowym. ( DIGITAL LOFT No. 3 B - lampa wisząca Altavola Design. Uzupełnieniem całości wystroju pomieszczenia mogą być loftowe lampy podłogowe lub kinkiety z żarówkami o podobnej barwie szklanych oprawek.


Oświetlenie ledowe w salonie
Technologia led stała się prawdziwym hitem przemysłu oświetleniowego. Ledowe lampy, stosowane początkowo do oświetlania hal produkcyjnych w fabrykach, przebojem wdarły się do domowych pomieszczeń. O ich wyjątkowej popularności przesądziła wydajność i względy praktyczne. Lampy led zużywają bowiem nawet do 90% energii mniej niż tradycyjne żarówki, przy jednocześnie bardzo długim czasie pracy, liczącym ok 60 tysięcy godzin.Dodatkowo nie muszą się rozgrzewać i od momentu zapalenia dają jasne, przyjemne dla oka światło.
Ponadto lampy led nie zawierają szkodliwych substancji takich jak rtęć lub ołów. System, składający się z niewielkich diod, pozwala na wyczarowanie lamp o wyrafinowanych kształtach. Oświetlenie led to już nie tylko listwy podszafkowe do kuchni. Dziś ta technologia stosowana jest w bardzo szerokim zakresie, dzięki czemu powstają wyjątkowe lampy wiszące lub stojące, a także plafony, czy też kinkiety ścienne. Ich cena nie odbiega znacznie od kwoty, jaką trzeba zapłacić za klasyczne źródła światła i waha się w przedziale od 600 do nawet do 3 tysięcy złotych. Wysokość ceny uzależniona jest od jakości i ilości użytego materiału, oryginalności projektu, czy też solidności wykonania. Jeśli koszt wydaje się być zbyt wysoki, można zawsze dokonać prostych obliczeń, które pokażą ile energii elektrycznej, a w konsekwencji pieniędzy, zaoszczędzimy dzięki temu alternatywnemu i nowoczesnemu oświetleniu.
Jakie natężenie oświetlenia będzie optymalne w salonie?
Natężenie światła można określić jako stopień zagęszczenia wiązek światła, emitowanych przez poszczególne żarówki, a wyraża się w luxach. Im wyższe natężenie – czyli im więcej luxów – tym wyraźniej widzimy otaczające nas przedmioty. Zbadano, że oświetlenie w salonie, w którym spędzamy stosunkowo dużo czasu wolnego, powinno wynosić 100 lx. Jest to natężenie wystarczające do leniwego leżakowania na kanapie.
Jeśli nasz odpoczynek polega natomiast na czytaniu książek, prasy lub na grze planszowej z dziećmi, zadbajmy o dodatkowe źródła światła w postaci lampy podłogowej lub kinkietu z ruchomą oprawką ( Szklana kula lampa kinkiet z nostalgiczną żarówką Edison. Mówiąc o natężeniu światła, trzeba wspomnieć także o jego barwie, czyli po prostu o jego kolorze. Zwykło się mówić: „tu jest ciepłe światło” lub „to światło jest zimne” – ale co to właściwie oznacza?
Światło ciepłe daje wrażenie przytulności, przedmioty wyglądają żywiej, a ludzka cera promienniej i zdrowiej. Zimna barwa światła charakteryzuje się dużą jasnością i lekko niebieskawym odcieniem. Pomieszczenia oświetlone tą barwą przywodzą na myśl sterylne laboratoria z amerykańskich filmów grozy. Wybierając oświetlenie do salonu postaw więc na światło ciepłe lub lekko ciepłe o mocy ok. 3 000 kelwinów.

Nowoczesne wiszące lampy do salonu
Przemysł oświetleniowy systematycznie dąży do zoptymalizowania produktów i maksymalnego dostosowania ich do potrzeb użytkowników. Wyraża się to w bardzo szerokiej gamie dostępnych kształtów i wzorów. Nowoczesne oświetlenie oferuje także wiele ciekawych i funkcjonalnych rozwiązań. Dziś możemy włączyć i wyłączyć światło w salonie z poziomu kanapy. Innowacyjne rozwiązania pozwoliły na stworzenie lamp sterowanych pilotem lub smurtfonem. Ciekawym i bardzo praktycznym udogodnieniem jest możliwość ściemniania, czyli zmiany natężenia światła. W prosty sposób możemy dostosować poziom oświetlenia do wykonywanych czynności, tak by nie męczyć oczu i nie niszczyć wzroku.
Style lamp do salonu
Jest wiele typów lamp i każda z nich pozwala nam uzyskać nieco inny efekt świetlny oraz dekoracyjny. Zasadniczo lampy do salonu dzielimy na: - wiszące, inaczej lampy sufitowe - stojące - podłogowe - stołowe - kinkiety - plafony - sufitowe - ścienne Niezależnie jakie źródła światła wybierzemy, czy będą to same lampy wiszące, czy może postawimy dodatkowo na kinkiety lub gustowne lampi stołowe, ważne by każda z nich utrzymana była w konwencji pasującej do aranżacji całego pomieszczenia:
1) loft – w tym stylu sprawdzą się lampy, nawiązujące do oświetlenia dawnych zakładów produkcyjnych.Betonowe części, widoczne tzw. edisonowskie żarówki oraz metalowe abażury, to właśnie kwintesencja loftu ( PRAGA LOFT - LAMPA WISZĄCA )
2) retro – styl retro czerpie z designu szalonych lat sześćdziesiątych. Szukając lamp do salonu rodem z minionej epoki, zwróć uwagę na abażury z kolorowego szkła o geometrycznych kształtach (https://altavola-design.pl/product-pol-240-LONDON-LOFT-NO-3-R-LAMPA-WISZACA-Altavola-Design.html )
3) glamour – nazwa glamour wzięła się od angielskiego słowa przepych - właśnie taki jest ten styl – zdobny i pełen szlachetnych materiałów. Lampy w konwencji glamoru są eleganckie i udekorowane elementami w kolorze złota lub srebra. ( https://altavola-design.pl/product-pol-10794-Ledowa-lampa-wiszaca-Billions-No-5-60-cm-3k-zlota-Altavola-Design.html)( https://altavola-design.pl/product-pol-10813-Lampa-wiszaca-TIFFANY-No-3-CL2-Altavola-Design.html )
4) boho – ten styl wprost odwołuje się do świata przyrody i sztuki orientu. Klosze w lampach boho będą zatem w kolorach ziemi, wykonane z naturalnych materiałów, takich jak wiklina lub bambus, a nawet drewno. ( https://altavola-design.pl/product-pol-7526-Abazur-Rotan-wiklinowy-szary.html )
5) skende – wnętrzarski hit ostatniej dekady. Do salonu utrzymanego w konwencji skandynawskiej doskonale będą pasowały żyrandole o prostych formach. Wyróżnikiem trendu rodem z północy są jasne barwy, czyli biel i delikatne pastele, a także drewniane detale. ( https://altavola-design.pl/product-pol-3344-Lampa-wiszaca-SAUCER-biala-45-cm.html )
6) dżangel – jeśli marzysz o salonie przypominających południowoamerykańską dżunglę, wybierz dodatki nawiązujące do tropikalnej flory i fauny. ( https://altavola-design.pl/product-pol-14167-Lampa-wiszaca-BIRD-5L-LED-zlota-105-cm.html )
7) minimalizm – wywodzi się z modernizmu i jak sama nazwa wskazuje, w tym stylu panuje umiar, oszczędność formy i funkcjonalności. Minimalistyczne modele lamp będą więc przybierały kształty figur geometrycznych – koła, kwadratu, a nawet prostej. ( https://altavola-design.pl/product-pol-14745-Lampa-wiszaca-Ledowe-okregi-No-1-in-3k-60c-srebrna-Altavola-Design.html )

Oświetlenie salonu z aneksem kuchennym
Salon z aneksem kuchennym to praktyczne rozwiązanie. Niestety, często dzieje się to kosztem naturalnego oświetlenia strefy kuchennej, szczególnie jeśli zostanie ona wciśnięta w niewielką niszę bez okna. W takim wnętrzu niezbędne będą dodatkowe źródła światła, które umożliwią domownikom wygodne przygotowywanie potraw. Podobnie jak w salonie połączonym z jadalnią, tak i w tym przypadku, oświetlenie obu części musi ze sobą współgrać. W kuchni pozbawionej nawet niewielkiego okna należy umiejętnie szafować oświetleniem. Dobrym rozwiązaniem będą podszafkowe listwy led oraz rząd oczek halogenowych, skierowanych ku blatom roboczym. Są to bardzo funkcjonalne, lecz jednocześnie nieefektowne źródła światła. Przy takim rozwiązaniu można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa w salonie i wybrać żyrandol o finezyjnych, a czasem wręcz surrealistycznych kształtach. (https://altavola-design.pl/product-pol-10805-Lampa-wiszaca-Cortina-No-2-Altavola-Design.html)( https://altavola-design.pl/product-pol-6892-Lampa-wiszaca-80s-A.html )