Styl prowansalski – delikatna elegancja

2016-12-16
Styl prowansalski – delikatna elegancja

Ciepłe prowansalskie słońce rozbija się o kark łaskocząc delikatnie. Stoisz na piaskowej drodze, a wokół pola lawendy. Jej intensywny zapach odpręża i koi zmysły. W centrum widzisz kamienny dom porośnięty winoroślą. Błękitne okiennice są otwarte na oścież, wpuszczając do wnętrza  słońce. W środku pastelowa  uczta dla oka!


Przestronna kuchnia z widokiem wychodzącym na pola lawendy to jedno z ważniejszych pomieszczeń w domu. Wspólne posiłki  są centralnym punktem  życia mieszkańców Prowansji.  Rodzinny stół otoczony jest krzesłami przygotowanymi dla dużej rodziny i grona przyjaciół. Bielona witryna i kuchenna komoda skrywają sztućce i zastawę przekazywaną z pokolenia na pokolenie.  Przy meblach przywieszone są woreczki z lawendą, na parapecie moszczą się zioła i świeże kwiaty.


Kamienna podłoga przyjemnie ochładza salon. Jest to miejsce relaksu po obfitym posiłku, długich rozmów w otoczeniu bliskich. Wygodna kanapa usłana sporą ilością kolorowych poduszek to najważniejsze miejsce w salonie. Wokół znajdują się miękkie pufy, stylowy fotel i niewielki stół na lampkę wina. Pod oknem, na niewielkiej konsoli  stoi duży bukiet piwonii. Stylowe lustro wisi nieopodal.  Mogło by opowiedzieć wiele historii…


Gabinet to przestrzeń na samotność i refleksje.  Centralne miejsce zajmuje regał i biblioteka dźwigająca klasykę literatury. Wysoka komoda pilnuje starych listów i fotografii rodzinnych. Niewielkie biurko to miejsce do pracy i pisania wierszy. Ściany gabinetu ozdobione są mnóstwem zdjęć z podróży i rodzinnych spotkań.


Na popołudniową siestę gospodarze udają się do sypialni. Obszerne łóżko usłane jest kwiecistą narzutą. Tuż obok, na stoliku nocnym stoi stara lampa – pamiątka rodzinna.  Obok komody z szufladami znajduje się duża konsola. Jest to toaletka z tysiącem ozdób, zapachów i kobiecych drobiazgów.  Widok z okna zapiera dech w piersiach – zielone pagórki zlewają się z pachnącą lawendą. Wszystko skąpane w promieniach słońca.

Prowansalski dom pełen jest gwaru i śmiechu. Królują tam drewniane meble w odcieniach bieli, szarości i pasteli.  Często są przecierane i ozdobnie rzeźbione. Uzupełniają je kute meble z żelaza będące artystycznym rękodziełem. Ważnym elementem w stylu prowansalskim są dodatki. Ozdobne drobiazgi dekorowane są  motywami florystycznymi -  pękami ziół, kwiatami, kiściami dojrzałych winogron. Wszechobecne wiklinowe kosze pełnią podwójną funkcję – przechowują i zdobią przestrzeń.  Podobnie jest z ceramicznymi doniczkami, świecznikami oraz karafkami i słojami o finezyjnych kształtach.


Styl prowansalski jest bliski natury i nawiązuje do sielskiej, słonecznej wsi. Ma odzwierciedlać ciepło i bezpieczeństwo rodzinne. Wnętrze urządzone w tej konwencji charakteryzują się harmonią, łagodnością i prostotą. Jakże trudno oprzeć się urokliwym aranżacjom w biało – pastelowych odcieniach!


Jak podobała się podróż do bajecznej Prowansji? Aż chce się tam wracać, prawda?

pixel