Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Trend 2021 - industrialne wnętrza

2021-04-27
Trend 2021 - industrialne wnętrza

Styl industrialny, zwany również loftowym, podbija wnętrza już od kilku sezonów. W ostatnim czasie zdaje się wyprzedzać najmodniejszy jeszcze do niedawna minimalistyczny styl skandynawski. Czym wyróżniają się industrialne aranżacje oraz po jakie materiały, kolory i materiały sięgnąć, by wprowadzić go do swojego mieszkania? Podpowiadamy!

Z fabryk do mieszkania, czyli jak to wszystko się zaczęło

Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że styl loftowy ma swój początek w latach 50. XX wieku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych artyści i przedstawiciele tzw. wolnych zawodów zajmowali opuszczone fabryki i przekształcali je w mieszkania. W owych czasach styl loftowy był naturalnym następstwem. Dziś zdecydowanie jest wyborem, a stworzone w jego duchu aranżacje kojarzą się z nowoczesnością, wolnością i artyzmem, a nawet swego rodzaju luksusem.

KOPENHAGEN LOFT CHROM CO3 - ŻYRANDOL Altavola Design

Przestrzeń

Teoretycznie styl loftowy można zaaranżować w każdym mieszkaniu, w praktyce najlepiej wygląda w przestronnych wysokich wnętrzach, np. starych kamienicach. Ponadprzeciętnie wysokie pomieszczenie umożliwia m.in. stworzenie antresoli. W lofcie liczą się również duże okna i brak podziałów między pomieszczeniami. Całość podkreślają “surowe” ściany, naturalne materiały, widoczne belki stropowe, rury i inne elementy instalacji.

NEW YORK LOFT NO. 4 - Szklana lampa wisząca Altavola Design

Surowe materiały

Loft nierozerwalnie kojarzy się z surowymi materiałami, jakby wprost przeniesionymi z ulicy do wnętrza domu. Mile widziane będą beton, kamień, szkło, metal (ostatnio modny jest metal połączony z efektem rdzy), ale także elementy drewniane, które nieco ocieplają przestrzeń. Trendem są cegły porozbiórkowe, np. zaaranżowane na jednej ze ścian w salonie i nad blatem w kuchni. Dzięki połączeniu ich z betonowymi, wielkoformatowymi płytkami, kontratującą ścianą w białym kolorze oraz czarnym sprzętem uzyskasz spektakularny efekt. Co więcej, warto podkreślić, że są to materiały trwałe, zatem styl loftowy znakomicie pasuje do kuchni i łazienki.

Kolory

Twoim pomocnikiem w stworzeniu industrialnego wnętrza będą kolory. Szarość, biel, beż, czerń oraz miedź podkreśla wrażenie przestronności i loftową przestrzeń. By nieco przełamać surowy charakter aranżacji i dodać wnętrzu nutkę ciepła i przytulności, warto wprowadzić roślinność i drewniane dodatki oraz dodatkowe elementy oświetlenia.

Stalowa lampa wisząca Kopenhagen Loft steel grey Altavola Design

Oświetlenie w loftowym stylu

Nie można pominąć oświetlenia, które w loftowym stylu jest jednocześnie funkcjonalne i dekoracyjne. Mile widziane są okazałe lampy w dużej ilości, np. połączone kablami lub na szynach. Dobrze wyglądają także same żarówki typu Edison, lampy inspirowane ulicznymi latarniami oraz wszelkie elementy oświetlenia ze szkła, metalu, a nawet częściowo z betonu. Kolory opraw oświetleniowych? Najczęściej czerń, szarość, miedź, złoto czy brąz. Dodatkowo możesz w niektórych miejscach w domu rozstawić latarenki, które będą jednocześnie praktyczne i dekoracyjne.

NEW YORK LOFT No. 3 SCH - KINKIET Altavola Design

Styl loftowy to silny trend 2021 i wszystko wskazuje na to, że zagości w naszych domach na dłużej. Trzeba przyznać, że to styl niezwykle uniwersalny - pasujący do wszystkich pomieszczeń i znakomicie wpisujący się w modne dziś kuchnie połączone z salonem.

pixel