Barwy światła - co warto o nich wiedzieć i jak wybrać odpowiednią?

2023-10-26
Barwy światła - co warto o nich wiedzieć i jak wybrać odpowiednią?

Komfort użytkowania danego pomieszczenia zależy między innymi od odpowiedniej barwy światła. Żarówki powinny być dostosowane przede wszystkim do Twojego stylu życia. Pamiętaj także, że inne oświetlenie sprawdzi się w sypialni, a inne w kuchni czy w gabinecie. Sprawdź, czym należy się kierować w wyborze odpowiedniej dla siebie barwy światła!

Czym jest barwa światła?

Czy wiesz, co sprawia, że dane pomieszczenie określamy jako przytulne? Niemały wpływ ma na to jego oświetlenie, a konkretniej - barwa światła, czyli temperatura barwowa. Dzieli się ona na ciepłą i zimną, a jej szczegółową wartość mierzy się w Kelwinach. Jeśli jej poziom spada poniżej 3500 K, mamy do czynienia z ciepłą barwą. Z kolei światło neutralne mieści się w granicach od 4000 do 4500 K. W przypadku temperatury barwowej przekraczającej 5500 K możemy mówić o świetle zimnym.

W jakich wnętrzach sprawdzi się światło zimne?

Temperatura barwowa oświetlenia ma kluczowy wpływ na nasz nastrój, dlatego wybór odpowiednich żarówek nie może być przypadkowy. Światło zimne działa na wiele osób pobudzająco, więc świetnie sprawdzi się w miejscach pracy. Można na nie postawić przy biurku, ale warto też wspomnieć o komercyjnych zastosowaniach. To doskonały wybór chociażby do gabinetów lekarskich czy warsztatów produkcyjnych. Warto nadmienić, że zimna barwa światła najlepiej pasuje do nowoczesnych aranżacji wnętrz.

Kiedy warto wybrać światło neutralne?

Pobudzająco działa również światło neutralne, chociaż w mniejszym stopniu niż barwa zimna. Jest ono bardziej uniwersalne i z powodzeniem można je zastosować jako ogólne oświetlenie salonu, jadalni czy przedpokoju. Znakomicie sprawdza się także w pomieszczeniach biurowych i magazynach. Światło o neutralnej barwie często jest również wykorzystywane w budynkach użyteczności publicznej, takich jak banki, ośrodki zdrowia czy urzędy.

Ciepła barwa światła - do jakich wnętrz pasuje? Zależy Ci na wyczarowaniu przytulnej atmosfery w sypialni lub w salonie? W takim razie koniecznie weź pod uwagę lampy z żarówkami charakteryzującymi się ciepłą barwą! Właśnie taka temperatura barwowa najlepiej sprawdza się w strefach wypoczynku. To także bardzo dobry wybór do pokoju gościnnego, gdy zależy nam na stworzeniu przytulnego nastroju. Dodatkowo warto podkreślić, że ciepłe światło doskonale komponuje się z aranżacjami utrzymanymi w klasycznym stylu. Może być dopełnieniem na przykład do wnętrz rustykalnych lub wystroju, w którym dominują antyki.

Dostosuj barwy światła do swoich potrzeb z Altavola-Design!

W Altavola-Design znajdziesz Ciebie szeroki wybór lamp z żarówkami o zróżnicowanej barwie światła. Zapoznaj się z dokładnymi opisami poszczególnych kinkietów, plafonów czy żyrandoli, aby sprawdzić, jaka jest wartość Kelwinów w danym modelu. Dzięki dostępnym lampom z łatwością zadbasz o przytulną atmosferę w sypialni lub zaaranżujesz przestrzeń pobudzającą do pracy. W ofercie znajdziesz również propozycje z żarówkami o neutralnej barwie, które sprawdzą się w każdym wnętrzu.

pixel