Jak wybrać abażur?

2022-10-21
Jak wybrać abażur?

Światło to niezwykle istotny element każdego wnętrza. Odpowiednio dobrane oświetlenie nadaje niepowtarzalnego nastroju i dopełnia wystrój pomieszczenia. Warto zatem zadbać o tę kwestię i wybrać abażur, który urozmaici oświetlenie i nada wnętrzu niepowtarzalnego wyrazu. Jednak na jaki abażur się zdecydować, by sztuczne światło prezentowało się najkorzystniej? Na co zwrócić uwagę przy wyborze, by niczego nie żałować? Przekonaj się.

Jaką funkcję pełni abażur w pomieszczeniu?

Najważniejszą funkcją, jaką pełni abażur jest dekoracja. Element lampy cudownie podkreśla wystrój wnętrza i uwydatnia jego wszystkie atuty. Za jego pomocą można w łatwy sposób zdefiniować charakter przestrzeni dzięki temu, że każdy abażur przepuszcza inną ilość światła. Przykładowo, wybierając zupełnie nieprzepuszczalny abażur lampa będzie rzucała światło jedynie w dół oraz w górę. Z kolei decydując się na zakup abażuru półprzepuszczalnego lub zupełnie przepuszczalnego, wykonanego z lnu bądź bawełny, uzyskamy efekt miękkiego, oprószającego pomieszczenie światła. Jest ono rozmyte i przyjemniejsze dla oka a we wnętrzu powstaje przyjemna, ciepła i rodzinna atmosfera.

Abażur a klosz — to nie to samo

Wydawałoby się, że klosz i abażur pełnią tę samą funkcję. Niezupełnie. Krótko mówiąc, klosz to szklany albo metalowy element lamp sufitowych. Z kolei abażur dzięki swojej elegancji, materiałowi i niepowtarzalnej formie ukierunkowuje źródło światła i pozwala nad nim panować. Można także bawić się kolorami abażurów. Przykładowo stosując jasne abażury rozświetlimy wnętrze i zapewnimy mu maksymalne, nieograniczone oświetlenie. Z kolei za pomocą ciemnych nadamy przestrzeni nieco tajemniczości i mrocznej atmosfery, idealnej na wieczór filmowy z naszymi najbliższymi. Ciekawym pomysłem będzie też zastosowanie kolorowego abażuru. Za pomocą przepuszczalności światła jesteśmy w stanie stworzyć czerwony albo zielony, uspokajający klimat.

Jak wybrać idealny abażur?

Aby abażur doskonale pasował do lampy powinien mieć wysokość równą dwóch trzecich wysokości podstawy lampki. Najważniejsza jest równowaga. Należy zastanowić się też nad funkcją lampy, którą abażur zdefiniuje na nowo. Przykładowo, jeżeli planujesz czytać książki przy lampie, lepiej jest zdecydować się na przezroczystą lub półprzezroczystą tkaninę abażuru i przede wszystkim jasną, aby oczy podczas czytania się nie męczyły. Z kolei jeżeli pokój, w którym stanie lampa jest Twoim miejscem relaksu i odpoczynku, postaw na grubą, zupełnie nieprzezroczystą tkaninę abażuru, która będzie nakierowywała światło w górę i w dół, dzięki czemu oświetlenie będzie stonowane. Takie rozwiązanie nada się również fantastycznie np. do kinkietów, a dokładniej do tworzenia za ich pomocą nastrojowego klimatu w pomieszczeniu. Jak wiadomo światło kinkietu skierowane jest najczęściej na ścianę. Dzięki dopełnieniu tego rodzaju oświetlenia kinkietem zyskamy niepowtarzalną aurę w danym wnętrzu. Baw się światłem i już dziś poznaj liczne zalety używania abażurów!

pixel