Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oświetlenie przyjazne dla środowiska — co to znaczy?

2021-08-10
Oświetlenie przyjazne dla środowiska — co to znaczy?

Każdy, kto dba o środowisko naturalne, ma świadomość wyzwania, jakim jest ochrona naszej planety. Rosnące zanieczyszczenie środowiska sprawia, że coraz częściej podejmujemy wyzwania mające temu zapobiec. Podstawowym z nich jest indywidualne dbanie o to, aby zanieczyszczeń było mniej i dokonywanie świadomych, przemyślanych wyborów. Ratowanie planety zaczyna się w naszych domach podczas stosowania przyjaznych dla środowiska rozwiązań. Do jednego z nich należy wybór odpowiedniego oświetlenia. Obecnie najbardziej przyjazne dla środowiska jest oświetlenie typu LED.

Co kryje się pod tajemniczą nazwą oświetlenia przyjaznego dla środowiska?

Energooszczędność i wydajność

Niezwykle ważną zaletą oświetlenia LED jest energooszczędność. Z racji wysokiej wydajności pobierane jest znacznie mniej energii, niż przez tradycyjne halogeny, a jednocześnie emitowane więcej światła. Podczas produkcji światła niegenerowane są straty w postaci ciepła. Większość wytworzonej energii zostaje zamieniona w światło, a nie w ciepło jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego oświetlenia halogenowego. W związku z poborem mniejszej ilości energii oświetlenie LED jest dużo tańsze w codziennym użytkowaniu, co pozytywnie wpływa na domowy budżet.

Bezpieczne dla środowiska i człowieka

Oświetlenie LED jest wysoce przyjazne dla środowiska naturalnego oraz dla zdrowia człowieka. W związku z długą eksploatacją tego typu oświetlenia generowana jest mniejsza ilość odpadów, które i tak w 100% ulegają rozpadowi. Dodatkowo do jego produkcji nie stosuje się szkodliwych dla planety substancji, dlatego utylizacja jest prosta i bezpieczna. W związku z długą żywotnością i mniejszym zapotrzebowanie na prąd do atmosfery przedostaje się mniej szkodliwych dla planety związków chemicznych, do których należy m.in. dwutlenek węgla. Oświetlenie LED nie zawiera szkodliwej dla człowieka rtęci, czy ołowiu dlatego pozostaje bezpieczne w przypadku ewentualnego stłuczenia. Nie nagrzewa się nawet podczas długiego korzystania, więc nie można się nim oparzyć.

Oświetlenie LED pozwala na tworzenie unikalnych kształtów lamp, których nie udałoby się uzyskać, wykorzystując tradycyjne żarówki. Stwarza to nowe możliwości w projektowaniu i aranżacji wnętrz. Niewielkie diody LED umożliwiają zabawę designem, dzięki czemu oświetlenie potrafi zaskoczyć nietuzinkową formą. Świetnym przykładem lampy łączącej wyszukany kształt, a także luksusowy sznyt jest lampa wisząca Ledowe okręgi. Kształt geometrycznych form można dowolnie dostosować do własnych preferencji. Ledowe okręgi można zawiesić pionowo, jak i poziomo.

Lampa wisząca Ledowe Okręgi No.3 Φ80 cm in 3k biała ściemnialna Altavola Design

Oświetlenie LED to obecnie najlepszy wybór, jakiego możemy dokonać. Jest to rozwiązanie jak najbardziej ekologiczne, wydajne i energooszczędne. Przyczynia się do mniejszej emisji gazów cieplarnianych, a także jest bezpieczne dla człowieka. Stanowi nieodłączny element nowoczesnego wnętrza. Przełącz się na oświetlenie LED i zaoszczędź środowisko oraz pieniądze w portfelu.

pixel