Stół do jadalni - czym powinien się charakteryzować?

2023-11-23
Stół do jadalni - czym powinien się charakteryzować?

Zastanawiasz się, jakimi cechami powinien wyróżniać się idealny stół do jadalni? Wybierając konkretny mebel, musisz wziąć pod uwagę zarówno jego wielkość, jak i walory estetyczne. Pomyśl również, ile osób będzie z niego korzystać oraz sprawdź, z jakiego materiału został wykonany. Poznaj wszystkie wskazówki, które przydadzą się podczas wyboru tego produktu!

Wielkość stołu do jadalni - co musisz wiedzieć?

Stół do jadalni musi charakteryzować się optymalną wielkością, dostosowaną do potrzeb domowników. Musisz pamiętać, aby była ona dopasowana również do wysokości krzeseł, mając na uwadze komfort siedzenia. Zwróć uwagę przede wszystkim na stoły o wysokości w przedziale 70-90 cm. Ważna jest również odległość pomiędzy siedziskami. Powinna ona mieścić się w przedziale od 50 do 80 cm, aby można było swobodnie spożywać posiłki. Pod względem gabarytów stół musi być zatem dostosowany przede wszystkim do liczby domowników oraz wysokości krzeseł. Jednocześnie należy kierować się też wielkością jadalni - mebel nie powinien zdominować całej przestrzeni, szczególnie gdy pomieszczenie nie jest zbyt duże.

Wytrzymałość stołu - co wziąć pod uwagę?

Idealny stół do jadalni powinien być także wytrzymały. Ważne jest zatem, aby sprawdzić, z jakiego materiału został wykonany. Dobrym wyborem będzie mebel na bazie drewna i metalu. Materiały te cechują się trwałą konstrukcją. Możesz też zdecydować się na stół w całości wykonany z różnych gatunków drewna i dodatkowo pokryty metalowymi elementami. Przykładem jest ręcznie wykonany model Filippe, któremu nie sposób odmówić wytrzymałości. Alternatywą może być także rozkładany stół z dębowego forniru na mocnych nogach z drewna kauczukowego.

Dopasuj stół do aranżacji jadalni

Co jeszcze dobrze jest brać pod uwagę? Otóż odpowiednio dopasowany stół jadalniany powinien być również dostosowany do aranżacji wnętrza. Mebel musi zatem charakteryzować się stylem, który dominuje w danym pomieszczeniu. Jeśli szukasz stołu odpowiedniego do wystroju romantycznego lub skandynawskiego, możesz zdecydować się na model utrzymany w białym kolorze. Dobrym wyborem będzie na przykład okrągły stół Roxby z drewna kauczukowego utrzymany w eleganckiej bieli. A może szukasz mebla idealnie komponującego się z industrialnym, modernistycznym wnętrzem? W takim razie zwróć uwagę na stół z blatem w kolorze naturalnego drewna oraz z kontrastującymi, czarnymi nogami. Projektanci oferują również wiele mebli utrzymanych w stylistyce glamour. Pod tym kątem warto wyróżnić stół Monti o bardzo efektownym, szklanym blacie. Postaraj się, aby mebel był dostosowany do konkretnej aranżacji nie tylko pod kątem dominującego stylu, ale także kolorystyki.

Poznaj stylowe stoły do jadalni w Altavola Design!

W naszym sklepie znajdziesz wiele propozycji stołów, które idealnie sprawdzą się w Twojej jadalni. Oferta obejmuje meble utrzymane w klasycznym oraz nowoczesnym designie. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, sprawdź, czy jego szczegółowe parametry będą odpowiadać Twoim oczekiwaniom - weź pod uwagę metraż wnętrza oraz porównaj jego wysokość do wielkości krzeseł. Zapoznaj się z najnowszymi kolekcjami stołów i zastanów się, który z nich będzie najlepszym wyborem do jadalni!

pixel