Jak optycznie zwiększyć przestrzeń w kuchni?
Niewielka kuchnia to nie tylko wyzwanie pod względem funkcjonalnym, ale również aranżacyjnym dla każdego projektanta i architekta. Nie dość, że musi spełniać swoje praktyczne funkcje, na dodatek musi być również przytulna. By jednak nie uzyskać wrażenia ciasnoty i stłoczenia elementów aranżacyjnych, warto zastosować kilka trików, które wizualnie powiększą przestrzeń kuchenną.
Prostota i geometria
Proste kuchnie z dominującymi geometrycznymi wzorami automatycznie zyskują na lekkości, a tym samym wydają się większe. Im mniej elementów ozdobnych, tym powierzchnie wydają się „czystsze”, a tym samym zajmują więcej miejsca. Podbić ten efekt możemy, stosując jasne kolory ścian oraz podłogi, a także przełamania w postaci akcentów naturalnych np. roślin. Dobrym pomysłem jest również postawienie na zabudowę wszelkich sprzętów tj. ukrycie ich w taki sposób, aby tworzyły jednolitą powierzchnię. Dotyczy to zarówno lodówki, zmywarki, jak i zlewozmywaka czy ekspresu do kawy. Ważne, aby rozbudowywać kuchnię w pionie – w ten sposób nie tylko zyskamy więcej miejsca na potrzebne rzeczy, ale również zyskamy na przestrzeni. Ma to szczególne znaczenie w nieustawnych mieszkaniach oraz kawalerkach.
Wizualne odbicia
Powierzchnie odbijające światło nadają się idealnie do optycznego powiększania pomieszczeń. Ciężko jednak umieścić lustro w kuchni bez żadnej potrzeby, dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie frontów z połyskiem. To samo możemy zrobić z blatami oraz sprzętami kuchennymi. Odbijane przez nie światło sprawi, iż przestrzeń kuchni zostanie powiększona wizualnie. Co więcej, meble wykonane na połysk są niesłabnącym hitem nowoczesnych i designerskich stylów aranżacyjnych. Stosując tę metodę, warto pamiętać o największym naszym sprzymierzeńcu, czyli świetle. Najlepiej, jeżeli pochodzi ono bezpośrednio z okna. W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie należycie doświetlić kuchni, warto zaopatrzyć się w odpowiednie oświetlenie.
Punktowe oświetlenie
Im więcej światła w kuchni, tym lepiej. Nie dość, że możemy łatwiej przygotowywać posiłki i przyjmować gości, dodatkowo zyskamy więcej przestrzeni przez należyte wyeksponowanie wszystkich powierzchni. Pamiętać jednak należy, iż górne światło pochodzące z lampy sufitowej lub plafonu może nie wystarczyć. Wówczas może dojść do sytuacji zaciemnienia wielu miejsc, przez co już i tak mała kuchnia — zmniejszy swój rozmiar. Aby temu zapobiec, powinniśmy postawić na oświetlenie punktowe. Wsparciem okazać się mogą taśmy LED bezpośrednio nad blatem roboczym, kinkiety oraz podświetlenia szafek. Duża ilość lamp oraz źródeł światła pozwoli uzyskać iluzję większej przestrzeni, oraz należycie wyeksponuje pożądane przez nas rzeczy – nowoczesne sprzęty oraz finezyjną zabudowę. Wybierając lampy kuchenne, powinniśmy jednak zwrócić uwagę na ich styl. Najlepiej, jeżeli jest on dopasowany do aranżacji, którą już posiadamy. W ten sposób stworzymy harmonijną przestrzeń, w której chce się przebywać, a gotowanie od czysta
przyjemność.